Yükleniyor...

Bir Adam 700.000 Dolardan Fazla Bitcoin (BTC) Kaybetti! Peki Nasıl?

İngiltere’de yaşayan bir kişi, YouTube’da reklamı yapılan bir yatırım dolandırıcılığına kurban gittikten sonra 700.000 dolar değerinde Bitcoin kaybetti

scam

İngiltere’de yaşayan bir kişi, YouTube’da reklamı yapılan bir yatırım dolandırıcılığına kurban gittikten sonra 700.000 dolar değerinde Bitcoin kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kendi ev sineması işini yürüten 44 yaşındaki Naveed Saghir, BBC’ye verdiği bir röportajda, inandırıcı bir sahte yatırım şirketinin acentesi gibi davranan dolandırıcılar tarafından Bitcoin ve nakit yatırması için kandırıldığını söyledi. YouTube’da hisse senetlerine yatırım yapma şansı sunan bir reklam gördü ve daha fazla bilgi talep eden bir form doldurdu:

“Ertesi gün, kendisini müşteri hizmetleri temsilcisi olarak adlandıran ve ticarete başlamak için 250 sterlin ödeyen birinden bir telefon aldım. Ertesi gün, bu sefer kendisini hesap yöneticim olarak tanımlayan ve son derece inandırıcı bir ticaret sitesi için kullanıcı adı ve şifre veren biri tarafından tekrar arandım.”

Saghir, Mayıs ayından itibaren dolandırıcılara birkaç ödeme yaptı, her seferinde büyük getiri vaatleri ve sonunda artan kayıplarını geri alma güvencesi ile geri çekildi. Ağustos ayının sonunda, onlara 25.000 dolarlık nakit ve 14.25 BTC’ye eşdeğer (707.000 dolar) bir ücret vermişti.

Blockchain içgörü firması Chainalysis’in yakın tarihli bir raporuna göre, Batı Avrupa, dünyadaki herhangi bir bölgeden daha fazla kriptoyu yasadışı adreslere gönderiyor. Rapor, gönderilen fonların büyük çoğunluğunun dolandırıcılıkla ilgili olduğunu, bazılarının ise darknet pazarları veya terör finansmanı gibi şeylerle ilgili olduğunu söylüyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x