Yükleniyor...

Dünyada ve Türkiye’de Ne Kadar Bitcoin ATM’si Var?

CoinATMRadar’dan alınan verilerine göre 5 Eylül 2021 tarihi itibariyle Dünya genelinde Bitcoin ATM’lerinin sayısı 26.

bitcoin atm sayisi

CoinATMRadar’dan alınan verilerine göre 5 Eylül 2021 tarihi itibariyle Dünya genelinde Bitcoin ATM’lerinin sayısı 26.294. Bu ATM’lerin kurulum oranı her geçen gün artış gösteriyor. Kullanıcıların Bitcoin ve diğer kripto varlıklar karşılığında nakit çekmesine olanak sağlayan bu ATM’ler Türkiye’de de bulunuyor. En çok ATM’ye sahip ülkeler sırasıyla ABD, Kanada, Avusturya, Birleşik Krallık ve İspanya.

Kripto varlık kullanımının her geçen gün yaygınlaşmasıyla birlikte Bitcoin ATM’lerinin sayısı da bu doğrultuda artmaya başladı. Dünya genelinde 74 farklı ülkede 26.180 tane Bitcoin ATM’si var. En çok ATM’ye sahip ülkeler sırasıyla şu şekilde;

  • Amerika Birleşik Devletleri: 23.130 ATM
  • Kanada: 1867 ATM
  • Avusturya: 156 ATM
  • Birleşik Krallık: 155 ATM
  • İspanya: 145 ATM

Ülkemizde kripto varlıkların bu kadar yaygın olmasından dolayı Bitcoin ATM’leri belli bölgelere yerleştirildi. CoinATMRadar verilerine göre Türkiye’de Bitcoin ATM sayısı 9. Bu ATM’lerin 6’sı, İstanbul’da olmak üzere birer tanesi İzmir, Ankara ve Antalya’da bulunuyor. İstanbul’da Şişli, Bağcılar, Bakırköy ve Ataşehir’de birer tane olmak üzere, 2 tane de Fatih ilçesinde bulunmaktadır. İzmir’de Bornova’da, Ankara’da Mamak’ta, Antalya’da ise Muratpaşa ilçesinde Bitcoin ATM’leri mevcuttur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner