Yükleniyor...

Bir Ayda Yüzde 200 Yükselen STX Coin Nedir? Neden Yükseliyor?

Bugün sizlerle birlikte haftanın popüler altcoini olan Stacks’i inceleyeceğiz.

Bugün sizlerle birlikte haftanın popüler altcoini olan Stacks’i inceleyeceğiz. 

Stacks Nedir? 

Stacks, merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler için Bitcoin’in güvenliğinden ve sermayesinden yararlanan açık kaynaklı bir blok zincir ağıdır. Stacks ekosistemi, Bitcoin üzerinde kullanıcıya ait bir internet oluşturmak için çalışan bağımsız varlıklar, geliştiriciler ve topluluk üyelerinden oluşan bir koleksiyondur.

Stacks’in Özellikleri Nelerdir? 

Stacks, Bitcoin ağını etkileyen yardımcı program ve ölçeklenebilirlik sorunlarını ele alan  Blockstack’in yeniden markalaşmış versiyonudur. Bitcoin ağı üzerinde katman-2 görevi üstlenen Stack, ağ üzerinde bulunan uygulamaları ve sistemleri tamamen programlanabilir hale getirmeyi amaçlayan ve bunu kullanıcı odaklı yapan bir protokol olarak tanınıyor. 

Stacks’i diğer layer-2 ağlarından farklı kılan özelliği Proof of transfer algoritmasını kullanmasıdır. Transfer ispatı anlamını taşıyan bu algoritma, madencilerin Bitcoin’in kendisini değiştirmeden Bitcoin’in güçlerini kullanmasına ve genişletmesine olanak tanır. 

Stacks Neden Yükseldi?

Stacks projesinin STX adında bir de yerel kripto para birimi bulunmakta. Son bir haftadır oldukça iyi bir ivme yakalayan STX, neden yükseliyor dilerseniz birlikte inceleyelim. 

Bitcoin layer-2 Stacks’in yerel token’ı STX, Bitcoin blok zinciri üzerinde NFT üretimine olanak sağlayan Ordinals protokolünün hayata geçmesiyle birlikte %50’nin üstünde artış yaşadı. 

Ordinals türü NFT’lerin artan popülaritesi Stacks’in genel ağ hacmine de yansıdı. DappRadar’ın sunduğu verilere göre, Stack tabanlı NFT pazarı olan Gamma.io’daki işlem hacminin son 30 gün için yüzde 1000’den fazla arttığı görüldü. 

Bunun yanı sıra Stacks fiyatının yükselmesinde başka önemli hususlar da yer alıyor. Varlığa olan bu talep artışı, kısa süre önce teknik incelemeleri yayımlanan ve Bitcoin ağını daha işlevsel bir akıllı sözleşme alanı haline getirme projelerine dayandırılabilir. İki teknik incelemeden oluşan bu projelerden ilki güvene dayalı olmayan iki yönlü Bitcoin sabitleme sistemi adı verilen sBTC. Diğeri ise yine güvene dayalı olmayan Bitcoin sabitleme Nakamoto teknik incelemesi. 

sBTC, Stacks 2.0’ı tamamlamak için ortaya konan sürüm olarak kripto varlıkların Bitcoin protokolüyle daha hızlı etkileşime girmesini sağlayan yazılım olarak biliniyor. Nakamoto sürümü ise sBTC yazılımının daha güvenilir şekilde çalışmasını sağlamak adına Stacks protokolünde yapılacak değişiklikleri içeriyor.

Stacks Fiyat Analizi 

Şu anda 85 cent seviyesinden fiyatlanan Stacks, bu saydığım güncellemeler ve gelişmeler ışığında son bir hafta içerisinde yüzde 150’nin üzerinde değer artışı yaşadı. Hafta başında 60 cent seviyesinde bulunan varlık, şu an bulunduğu seviyeye düşmeden önce 96 cent seviyesine kadar yükseldi. 

Peki Stacks fiyatı için takip edilmesi gereken seviyeler nereler? 

85 cent seviyesinden fiyat hareketliliğini sürdüren Stacks, yükselişine devam ettiği takdirde karşılaşacağı ilk direnç seviyesi 89 cent bölgesinde bulunuyor. Eğer varlık bu direnci kırmayı başarır ve yükselişini sürdürürse bir sonraki direnç seviyesi 93 cent bölgesinde karşılayacak. Olası bir düşüş senaryosunda ise ilk destek seviyesi 84 cent bölgesinde yer alırken, diğer destek seviyesi ise 78 cent civarında bulunuyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner