Yükleniyor...

MetaMask’e Solana (SOL) Ağı Ekleme

MetaMask'e Solana ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir.

metamask solana 2

MetaMask’e Solana ağı ekleme işlemi yapmadan önce bu blokzincir ağının MetaMask tarafından desteklenip desteklenmediğini bilmek gerekir. MetaMask, kripto varlıkları depolamak için kullanılan ve güvenilir olarak görülen popüler dijital cüzdanlardan biridir. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak sağlar. Sistemsel olarak desteklenen ağlar, cüzdana eklenebilir.

MetaMask, internet tarayıcısı üzerinde veya uygulama olarak kullanılabilen kripto para cüzdanıdır. Ethereum blokzincirinde işlem yapılmasına olanak tanıyan cüzdan, “Ağ ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli blokzincir ağlarını destekler ve kullanıcılar böylelikle 50’den fazla farklı ana ağı veya test ağını buraya ekleyebilirler.

metamask solana

MetaMask’e Solana Ağı Ekleme

MetaMask yalnızca EVM tabanlı kripto varlıkları destekler. Dolayısıyla Solana blokzincir ağı EVM tabanlı olmadığı için MetaMask tarafından desteklenmez ve cüzdan üzerine ağ olarak eklenemez.

EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurulabilmesi için ayrı bir yerel cüzdan edinilmesi gerekir.

MetaMask gibi bir cüzdan aracılığıyla bu ağı kullanmak istiyorsanız Solana ağını destekleyen en popüler 3 cüzdan şu şekildedir:

  • Trust Wallet
  • Atomic
  • Solflare
  • Phantom

Trust Wallet

Trust Wallet, kullanıcıların kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıkları tam olarak kontrol etmelerini sağlayan, merkeziyetsiz, gözetimsiz, çoklu kripto para birimi cüzdan uygulamasıdır. Binance’in resmi kripto para cüzdanı olan Trust Wallet 65 blokzinciri ağını desteklerken, 4,5 milyondan fazla kripto varlığına erişim sağlar. Sıcak bir cüzdandır olduğu için de internet bağlantısı olduğu sürece, cüzdana çevrimiçi olarak güvenli bir bağlantı üzerinden erişilebilir.

Trust Wallet cüzdanına Solana ağı eklemek için öncelikle cüzdan uygulamasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Ardından tıpkı MetaMask’teki gibi “Ağ ekle” seçeceğini kullanarak cüzdan üzerine Solana’yı ekleyebilirsiniz.

atomicwallet

Atomic Wallet

Merkeziyetsiz bir kripto para cüzdanı olan Atomic; Windows, macOS, Android, iOS ve çok sayıda Linux tabanlı işletim sistemi dahil olmak üzere her türlü platformdan milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılabilmektedir.

300’den fazla kripto para birimini destekleyen cüzdanı atomicwallet.io adresinden bilgisayarınıza indirdikten sonra Solana’yı içerisine ekleyebilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

solflare

Solflare

Solflare Solana blokzincir ağının ilk kripto cüzdanıdır. Cüzdanı solflare.com adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirme işleminden sonra kolay kurulum ile cüzdan içerisinde Solana ağını ekleyebilir ve SOL coin’leri burada saklayabilirsiniz.

Phantom

Phantom Wallet, Solana ağındaki en popüler Web3 cüzdanıdır. Phantom Wallet kullanıcıları Solana ağındaki merkeziyetsiz finans uygulamaları, NFT’ler ve oyunlarla etkileşime girebilir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Phantom’un tarayıcı eklentilerinin yanıt sıra iOS ve Android mobil uygulamaları da bulunuyor. Phantom, OpenSea, Magic Eden gibi önde gelen DeFi platformlarına bağlanabilir. Ayrıca çok kısa bir süre önce Ethereum ve katman-2 ekosistemlerini destekleme planlarını açıklamıştır.

Not: Cüzdan kurulumu yaparken anahtar kelimeleri güvenli bir yerde saklamayı unutmamalısınız, aynı ekran tekrar gösterilmemektedir.

Solana Kaç TL sorunuza yanıt bulmak için veri takip platformlarına ya da Paribu gibi Türk Lirası paritesi olan borsalara bakabilirsiniz.


MetaMask cüzdanınıza diğer ağları eklemek isterseniz:

MetaMask’e Celo (CELO) Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Astar (ASTR) Network Ağı Nasıl Eklenir?

MetaMask’e Moonriver (MOVR) Ağı Nasıl Eklenir?


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner