Yükleniyor...

Bir Dönem Bitcoin Fiyatının Çakılmasının Nedeni Bitfinex-Tether Skandalı Olabilir!

Bildiğiniz üzere Tether skandalıyla bağlantılı kripto para borsası Bitfinex'e New York Başsavcısı Letita James tarafından Nisan ayında dava açıldı.

Bitcoin Bitfinex Tether

Bildiğiniz üzere Tether skandalıyla bağlantılı kripto para borsası Bitfinex’e New York Başsavcısı Letita James tarafından Nisan ayında dava açıldı. Davanın desteklenmesi için mahkemeye sunulan belgeler Bitfinex-Tether skandalının Bitcoin’i 2018’in sonunda 6.000 dolardan 4.000 dolara düşmesine neden olduğunu gösteriyor.

Belgelere göre, bir üst Bitfinex yöneticisi (kod adı Merlin) ile Crypto Capital’den bir iş ortağı arasındaki konuşmalarda Bitcoin’in Tether yüzünden 1.000 dolara düşebileceği öne sürülüyor.

https://twitter.com/Bitfinexed/status/1121560004220399616

Bitfinex-Tether Skandalı

New York Başsavcısı, 25 Nisan 2019’da Bitfinex’e dava açsa da Bitfinex’in çeşitli ödeme gücü sorunları 15 Ağustos 2018’e kadar uzanıyor.

İlginç olan ise mahkemeye sunulan belgelerin 12 ila 15’inci sayfalarında (yukarıda gösterilen) Bitfinex yöneticisi ve bir Crypto Capital ortağı arasında bir konuşma yer alıyor. Burada müşteri para çekme taleplerini karşılamak için Bitfinex’in en az 100 milyon dolara ihtiyacı olduğu tartışılıyor:

Eğer hızlı hareket etmezse Bitcoin 1.000 doların altına düşebilir.

Bitfinex yöneticisi para çekme taleplerini karşılamak için en az 100 milyon dolar gerektiğini söylüyor. Normal şartlarda bu bir problem olmamalıydı, ancak Tether 1:1 oranında ABD doları tarafından desteklenmediğinden Bitfinex’in kasasındaki para çekim taleplerini karşılama konusunda yetersizdi.

Bitcoin Fiyatının 2 Haftada 6.400 Dolardan 4.009 Dolara Düşmesi

Bitfinex yöneticisi Crypto Capital’den para alamıyor ve o dönemde Bitcoin fiyatı sadece 2 haftada 6.400 dolardan 4.009 dolara düşüyor.

O dönem bazı analistler Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) hash savaşının Bitcoin fiyatını düşürdüğünü öne sürmüşlerdi. Ancak şu an sahip olduğumuz bilgiyle birlikte bu düşüşün gerçekte Tether’den kaynaklandığı görülüyor. Bitfinex yöneticisi para çekme taleplerini karşılayamazlarsa işlerin çok hızlı bir kötüye gideceğini biliyordu ve tahmininde kısmen haklı çıkmıştı. Bitcoin’in fiyatı 1.000 dolara düşmese de kısa sürede oldukça önemli bir düşüş göstermişti.

Bununla birlikte burada belirtilen tüm açıklamalar ve suçlamalar sadece spekülasyon ve New York Başsavcısı tarafından yürütülen soruşturmanın nasıl sonuçlanacağını beklemek ve görmek zorundayız.


Üyelik
Bildir
guest

2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
OSMAN NURİ ÖNER
OSMAN NURİ ÖNER
4 yıl önce

ÜÇ AYA KALMAZ, BİTCOİN 23.830 DOLARI GÖRÜR. KENDİM İÇİN YATIRIM TAVSİYESİ NİTELİĞİNDE OLUP, BAŞKALARI İÇİN İSE DEĞİLDİR. KARAR HERKESİN KENDİSİNE AİT VE SONUCU DA KENDİSİNEDİR.

OSMAN NURİ ÖNER
OSMAN NURİ ÖNER
4 yıl önce

BU SENE BİTMEDEN DE, 31.12.2019 A KADAR BİR BİTCOİN 36.670 DOLARI BENCE MUTLAKA GÖRECEKTİR. YTD DEĞİLDİR. KUVVETLİ BİR ÖNGÖRÜDÜR.

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x