Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatını Kısa Süre İçinde 20.000 Dolara Taşıyacak 3 Neden

Bitcoin fiyatı Cuma günü yeni bir 2019 tepe noktası oluşturmak için yüzde 7,60 oranında artarak 5.

Bitcoin Fiyatını

Bitcoin fiyatı Cuma günü yeni bir 2019 tepe noktası oluşturmak için yüzde 7,60 oranında artarak 5.796,93 dolara yükseldi. Yükseliş eğilimi Bitcoin’in yıldan yıla yükselişini etkileyici bir şekilde artırarak yüzde 54,08’e yükseltti. Aynı zamanda varlığın toplam geri kazanımını yüzde 82 gibi şaşırtıcı bir seviyeye getirdi ve kripto para birimini yeni bir rekor seviyeye taşımış oldu.

Bu yazımızda Bitcoin fiyatının 017 yılının sonlarında gördüğü 20.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine kısa süre içinde ulaşacağını gösteren üç nedeni ele alıyoruz.

Neden 1: 2015’ten Bu Yana Hareketli Ortalama Arttı

Dün Factor Trading yazarı Peter Brandt Bitcoin fiyatının gelecekte 19.800 dolara yükselebileceğini öne sürdü. Haftalık hareketli ortalama göstergesini kullanarak tahminini destekledi ve Bitcoin spot fiyatının altında trend olduğunu belirtti.

Böyle bir hareket en son 2015 Kasım ayında görüldü ve o dönem 340 dolar olan Bitcoin fiyatı 2017 yılında 19.800 dolara kadar yükseldi.

Wall Street strateji şirketi Fundstrat’ın teknik stratejisti olan Robert Sluymer Bitcoin’in boğa piyasasına girdiğine inanıyor.

Finansal uzman, varlığın başlangıçta 200 haftalık hareketli ortalamasına doğru en son 6.000 dolara doğru bir geri çekilme yaşayabileceğini söyledi. Ancak bundan sonra Fundstrat’ın kurucu ortağı Thomas Lee’nin desteklediği birikim aşamasına girilebileceğini ve fiyatın 20.000 dolara doğru gidebileceğini söyledi.

Bitcoin Hareketli Ortalama

Son sıçrama yukarıdaki grafikteki mavi eğriyle gösterildiği gibi Bitcoin fiyatını 50 haftalık hareketli ortalamanın üzerine taşıdı.

50 haftalık hareketli ortalama fiyatın üstüne çıktığında tarihsel olarak güçlü bir yükseliş eğilimi görüldü. Bitcoin, Mayıs 2018’de aşağı yönlü eğilimi sırasında 50 haftalık hareketli ortalamanın altına düştü ve ardından fiyat 3.100 dolara kadar düştü. Şimdi 50 haftalık hareketli ortalamanın üzerindeki Bitcoin için boğa piyasası olasılığı son derece yüksek duruyor.

Neden 2: Göreceli Güç Endeksi Yükseldi

Bitcoin Göreceli Güç Endeksi

Son zamanlarda Bitcoin’in haftalık göreceli güç endeksi Ekim 2015’ten bu yana en yüksek seviye olan 53,65’in üzerine çıkmış durumda.

Yukarıdaki grafikte kırmızı yatay bir çizgi ile belirtilen seviye bir boğa veya ayı eğilimini ölçmek için kıstas olarak kullanıldı. 53,65’in üzerine çıktığında Bitcoin piyasasında alım hissi oluştu ve RSI bu işaretin altına düştüğünde Ocak 2018’de olduğu gibi satış baskısını tetikledi.

Neden 3: Golden Cross Oluştu

Bitcoin Golden Cross

Bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıktığında Golden Cross oluşur.

Bitcoin fiyatı Ekim 2015’te bu oluşumlardan birine 300 dolar civarında işlem yaparken tanık oldu. Daha sonra varlık en uzun yükseliş dönemlerinden birine geçti ve bu da fiyatı 20.000 dolara yakın hale getirdi. Geçtiğimiz ay Golden Cross bir kez daha oluştu ve bunun potansiyel olarak Bitcoin fiyatının yükseleceği anlamına geldiği üzerinde duruluyor.

Bu nedenlerin üçü de Bitcoin fiyatının birçok boğanın beklediğinden daha kısa süre içinde 20.000 doları tekrar test edeceği ihtimalini destekliyor. Şimdilik Bitcoin 5.500 ila 6.000 dolar arasında işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner