Yükleniyor...

Bir memecoin daha insanları soyup soğana çevirdi!

Ethereum ağında ortaya çıkan memecoin Safereum, 900 ETH'lik bir rug pull'a imza atarak yatırımcılarını mağdur etti.

Safereum kripto rug pull

Ethereum ağında ortaya çıkan memecoin Safereum, 900 ETH’lik bir rug pull’a imza atarak yatırımcılarını mağdur etti.

Ethereum ağında çıkartılan ve ön satıştan 900 ETH (1,5 milyon dolar) toplayan Safereum, büyük bir dolandırıcılığa imza attı. Güvenilir bir memecoin olarak kendini tanıtan Safereum projesi, 900 ETH’lik likiditeyi havuzdan çekerek rug pull gerçekleştirdi. Rug pull sonrası, SAFEREUM fiyatı yüzde 95’lik bir düşüş yaşadı. Proje ekibi ise bu büyük vurgundan sonra kayıplara karıştı.

SAFEREUM kripto

Safereum dolandırıcılığında kayıp büyük: 900 ETH

CertiK Alert, güne damga vuran yeni bir dolandırıcılığı gün yüzüne çıkardı. CertiK, X platformu üzerinden yaptığı bir paylaşım ile Safereum’un gerçekleştirdiği rug pull’u doğruladı. CertiK’in paylaşımına göre, proje ekibi 1,3 milyon dolarlık token havuzunu boşalttı.

Safereum projesine ait olan Ethereum cüzdanı, token’ların kilitlerini açtı ve tek seferde milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Ekibin yaptığı bu dolandırıcılık, 900 ETH’nin buharlaşmasına yol açtı.

Proje ekibi, çaldığı ETH’leri çoklu transfer yöntemiyle birden fazla cüzdana transfer etti. Diğer taraftan ekip, Safereum’un X hesabını ve web sitesini kapattı.

safereum

Memecoin kategorisinde yer alan Safereum’un token’ı, 3,857 kişi tarafından aktif bir şekilde tutuluyordu. Binlerce kişiyi mağdur eden bu memecoin projesi, daha önceki rug pull’ları akıllara getirdi.

Daha önce benzer bir rug pull, Shibarium Token adlı memecoin’de gerçekleşti. Shiba’nın katman-2 ağı Shibarium’u duyurmasıyla, anonim birkaç kişi tarafından piyasaya sürülen Shibarium Token, yatırımcıları mağdur etti. Bu proje, Shibarium ile alakası olmayan ve tamamen markayı kullanarak yatırımcıları cezbeden anonimlere aitti. Proje, kısa sürede sıfırlandı.

rug pull dolandırıcılık
Görsel, 21.08.2023 tarihinden

Safereum’un rug pull gerçekleştirmesine ve ortadan kaybolmasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Hotwings isimli bir X kullanıcısı, yaptığı paylaşımda, Safereum dolandırıcılığına maruz kaldığını ve 70 ETH’sini kaybettiğini belirtti. Başka bir X kullanıcısı Texo ise 69 ETH’sinin çalındığını söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner