Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Ethereum (ETH) Bir Merkez Bankası Daha Dijital Para Çalışmalarına Başladı

Bir Merkez Bankası Daha Dijital Para Çalışmalarına Başladı

ABONE OL:google-news

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ethereum blok zincirinde CBDC başlatma kararını açıkladı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ethereum blok zinciri tarafından desteklenecek tokenize edilmiş bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyel kullanımını keşfetmeye başladı. Bu amaçla, RBA, Avustralya’nın en büyük iki bankası ve önde gelen Ethereum yazılımı ile ortaklık kurdu: Kripto para biriminin kurucu ortaklarından Joseph Lubin’in öncülüğünü yaptığı ConsenSys şirketi.

Projenin ilk adımlarının 2021’in başlarında sunulması bekleniyor. RBA’dan Michele Bullock, araştırma projesinin amacının, şirketler veya diğer bankalar gibi kurumlar arasındaki işlemleri içeren toptan finans piyasaları için bir CBDC’nin uygulanabilirliğini test etmek olduğunu açıkladı:

“Bu pazarlarda bir CBDC’nin kullanılması durumu açık bir soru olmaya devam ederken, Avustralya ödeme sisteminde toptan bir CBDC’nin gelecekte bir rolü olup olmadığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Toptan bankacılık, hizmetlerin halka sunulduğu bireysel bankacılığın tam tersidir. 2017’de RBA’dan Philip Lowe, merkez bankasının toptan veya perakende dijital para birimi çıkarmayı planlamadığını iddia etmişti. Merkez Bankası, perakende odaklı CBDC’ye yönelik düpedüz küçümseyen duruşunu değiştirmedi. RBA, Eylül raporunda, Avustralya’nın yeni ödeme platformunun (NPP) onu diğer ülkelere kıyasla daha avantajlı bir konuma getiren verimliliğini övdü. Bunun beraber raporda ihraç edilmesinin gerekli olmadığı sonucuna da vardı.

Diğer Ülkelerde CBDC

Diğer CBDC girişimleri Çin ve İsveç şu anda büyük ekonomiler arasında küresel CBDC yarışına liderlik ediyor. Bilindiği üzere Çin zaten dijital yuanı test etmeye başladı. Geçen ay, Bahamalar, “Sand Dollar” isimli dijital para birimini resmi olarak piyasaya süren ilk ülke oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) 1 Kasım’da dijital bir euro hakkında kamuya açık yorumlar arama amacıyla bir anket başlattı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakU.Today
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar