Yükleniyor...

Bir Merkez Bankası Daha Dijital Para Çalışmalarına Başladı

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ethereum blok zincirinde CBDC başlatma kararını açıkladı.

Avustralya Merkez Bankasi CBDC Icin Ethereumu Secti

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ethereum blok zincirinde CBDC başlatma kararını açıkladı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Ethereum blok zinciri tarafından desteklenecek tokenize edilmiş bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyel kullanımını keşfetmeye başladı. Bu amaçla, RBA, Avustralya’nın en büyük iki bankası ve önde gelen Ethereum yazılımı ile ortaklık kurdu: Kripto para biriminin kurucu ortaklarından Joseph Lubin’in öncülüğünü yaptığı ConsenSys şirketi.

Projenin ilk adımlarının 2021’in başlarında sunulması bekleniyor. RBA’dan Michele Bullock, araştırma projesinin amacının, şirketler veya diğer bankalar gibi kurumlar arasındaki işlemleri içeren toptan finans piyasaları için bir CBDC’nin uygulanabilirliğini test etmek olduğunu açıkladı:

“Bu pazarlarda bir CBDC’nin kullanılması durumu açık bir soru olmaya devam ederken, Avustralya ödeme sisteminde toptan bir CBDC’nin gelecekte bir rolü olup olmadığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Toptan bankacılık, hizmetlerin halka sunulduğu bireysel bankacılığın tam tersidir. 2017’de RBA’dan Philip Lowe, merkez bankasının toptan veya perakende dijital para birimi çıkarmayı planlamadığını iddia etmişti. Merkez Bankası, perakende odaklı CBDC’ye yönelik düpedüz küçümseyen duruşunu değiştirmedi. RBA, Eylül raporunda, Avustralya’nın yeni ödeme platformunun (NPP) onu diğer ülkelere kıyasla daha avantajlı bir konuma getiren verimliliğini övdü. Bunun beraber raporda ihraç edilmesinin gerekli olmadığı sonucuna da vardı.

Diğer Ülkelerde CBDC

Diğer CBDC girişimleri Çin ve İsveç şu anda büyük ekonomiler arasında küresel CBDC yarışına liderlik ediyor. Bilindiği üzere Çin zaten dijital yuanı test etmeye başladı. Geçen ay, Bahamalar, “Sand Dollar” isimli dijital para birimini resmi olarak piyasaya süren ilk ülke oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) 1 Kasım’da dijital bir euro hakkında kamuya açık yorumlar arama amacıyla bir anket başlattı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner