Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Birikimlerinizi Bankada Tutmanıza Alternatif Olacak 5 Yol!

Birikimlerinizi Bankada Tutmanıza Alternatif Olacak 5 Yol!

ABONE OL:google-news

Reddit’te bugün popüler olan bir başlık açıldı. Başlıkta BBC İskoçya’nın hazırladığı “Birikimlerinizi bankada tutmanıza alternatif olacak 5 yol” makalesi yer aldı. Tabi ki bu makale içerisinde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de yer alıyordu.

Şimdi gelin birlikte bu 5 yolu detaylı bir biçimde inceleyelim.

Altın

Altına yatırım yapmak belki de tahmin ettiğiniz kadar pahalı değil. Scottish Bullion’dan Seamus Fahy, “Bugün 1 gram altın size yaklaşık 60 sterline, 1 ons yaklaşık 1600 sterline mal olacak” ifadelerini kullanıyor. Biz de ise durum biraz daha pahalı. 1 gram altın yaklaşık 507 lira. 1 ons ise 15.838 TL.

Altın için genellikle “uzun vadeli yatırım yapın” önerilerini duyuyoruz. Bu konuda insanların haklılık payı var. Finans piyasalarında kargaşa varsa, ev fiyatları düşme eğilimindeyse, Dow Jones ve FTSE düşme eğilimindedir, ancak altın [fiyatı] artacaktır. Altın, karanlık günlerde paranızı korumak için sizi beklemektedir.

Klasik Arabalar

Araba konusunda ne yaptıklarını bilenler için klasik bir araba tercihi iyi bir yatırım olabilir. Classic Restorations’tan Graeme Johnstone, “İnsanlar arabalarını düzenli olarak değiştirirler ve yeni bir araba 30.000 sterlin, üç yıl sonra değerinin üçte ikisini kaybetmiş olarak 10.000 sterlin değerinde olacaktır. Ama 30.000 sterlinlik klasik bir araba belki üç yıl sonra hala 30-35.000 sterlin değerinde olur.

Hisse Senetleri ve Hisseler

Borsaya yatırım yapma fikri göz korkutucu görünebilir, ancak para blog yazarı Faith Archer bunun keşfetmeye değer bir seçenek olarak görüyor:

“Şu anda nakit paraya bakarsanız, yılda %1 getiri [yatırımınızın geri dönüşü] elde edebilirseniz şanslısınız. Önemli miktarda parayı nakit olarak tutmak risklidir. Faiziniz enflasyondan düşükse, gelecekte onunla bugün alabileceğinizden daha az ürün ya da hizmet satın alabileceksiniz.”

Faith’e göre hisse ve hisse senetlerine yatırım yapmak risksiz değildir bildiğimiz gibi, yatırımların değeri yükselebileceği gibi aynı zamanda düşebilir. Faith bu tip yatırımların 20, hatta 30 yıla kadar uzun vadeli bir yatırım seçeneği olması gerektiğini tavsiye ediyor.

Kripto Para

Geleneksel tasarruf seçeneklerine ikna olmuyorsanız, bir alternatif de kripto para birimlerine yatırım yapmaktır. Bu tamamen sanal olan bir para birimidir; temelde bir kod satırından oluşur. Scotcoin’den Temple Melville, kripto para biriminin geleneksel para birimine kıyasla daha uygun bir yatırım olduğuna inanıyor:

“Hükümetler son zamanlarda ekonominin tüm kural kitaplarını pencereden attılar. Bunun sonucu olarak trilyonlarca dolar ve pound, euro, yen, adını sen koy, basıldı.”

Melville’e göre her yeni dolar, var olan her doların satın alma gücünü düşürür. Yani, örnek olarak sadece 21 milyon Bitcoin vardır ve bu sistemde yerleşiktir. Yani sadece bir Bitcoin’e sahipseniz, yalnızca 21 milyondan bir Bitcoin’e sahip olduğunuz anlamına gelir. Fakat fiat paralarda sonsuza kadar para basma riski vardır, bu da parayı değersiz hale getirir.

Viski

Podcast’te konuşan yatırımcı Paul, birkaç yıl önce yerel süpermarkette bir şişe 10 yaşındaki Macallan’ı 14 sterline indirimli fiyatla satın aldığını açıkladı. Sonra ise bir müzayedede o şişeyi yaklaşık 200 sterline sattı. Viski uzmanı Andy Simpson, viskinin en iyi uzun vadeli bir yatırım olarak görüldüğünü açıkladı ve şişelerin stoklanmasını önerdi. Sınırlı sürümler, tek fıçı şişeleri, hatıra sürümleri satın almaya değer.

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/jmbygr/bbc_scotland_lists_crypto_in_5_alternatives_to/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakBBC
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar