Yükleniyor...

Bir Siber Güvenlik Şirketi, Popüler Marvel Filminin Torrentine Bağlı Kötü Amaçlı Bir Monero Madencisi Buldu

Spider-Man:

spider man no way home

Spider-Man: No Way Home filmini internetten yasa dışı indirenler, kötü amaçlı Monero madenciliği yazılımlarına maruz kalabilir.

Siber güvenlik firması ReasonLabs, “Spider-Man: No Way Home” filmini torrent ile indirecekleri Monero madencilerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Yeni bir raporda, ReasonLabs araştırma ekibi, geçen hafta çıkışından bu yana dünya çapında 750 milyon dolardan fazla hasılat yapan yeni filmin Rus torrent dosyalarına eklenmiş Monero madencileri bulduğunu söyledi.

monero

Bu kadar popüler bir filme, torrent indirmeleri biçiminde, kayıt dışı bir talep de yüksek olur.

ReasonLabs’a göre madenci, Windows Defender’a istisnalar ekleyerek, kalıcılık yaratır ve etkinliğini sürdürmek için bir bekçi süreci oluşturur.

ReasonLabs konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi;

“Kötü amaçlı yazılım, oluşturduğu dosyalar ve işlemler için ‘meşru’ adlar kullanarak, gözlerden uzak durmaya çalışır; örneğin, Google’a ait olduğunu iddia eden sihost64.exe gibi adlara sahip dosyaları bırakır ve svchost.exe’ye enjekte eder. Resmi olmayan kaynaklardan herhangi bir tür içerik indirirken ekstra dikkatli olmanızı öneririz. Bu ister bilinmeyen bir göndericiden gelen e-postadaki bir belge, ister şüpheli bir indirme portalındaki kırık bir program veya bir torrent indirmesinden bir dosya olsun.”

Kötü amaçlı yazılım, bir kodlama parçasıdır. Kullanıcının bilgisi ve onayı olmadan arka planda çeşitli işlemleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır.

Bilindiği üzere, Monero, gelişmiş gizlilik özellikleri nedeniyle bilgisayar korsanlarının tercih ettiği kripto para birimi olmuştur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner