Yükleniyor...

Bir Sonraki Bitcoin Rallisini Merkez Bankaları Başlatabilir

Bitcoin, uzun süredir devam eden acı bir ayı piyasasına hapsolmuş durumda.

Bitcoin Rallisi

Bitcoin, uzun süredir devam eden acı bir ayı piyasasına hapsolmuş durumda. Bitcoin, Aralık 2017’de neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 ABD Doları’na ulaşmıştı. O zamandan bu yana Bitcoin fiyatı bir sonraki katalizörünü aranıyor.

Bitcoin fiyatı o zamandan beri istikrarlı bir şekilde düştü. Öyleki 3.150 dolara kadar geriledi ve böylece tüm zamanların en yüksek seviyesine oranla %85 oranında değer kaybetmiş oldu. Bitcoin fiyatındaki bu sert düşüş yatırımcıları oldukça olumsuz etkiledi.

Bir Sonraki Rallinin Nedeni Merkez Bankaları Olabilir

Bir sonraki Bitcoin fiyatının yükselişine neden olabilecek kıvılcımın şaşırtıcı bir kaynaktan gelebileceği öne sürüldü: Dijital merkez olarak bir Bitcoin kaynağı stoklamak isteyebilecek merkez bankaları.

London School of Economics’te Blockchain araştırma müdürü ve araştırma görevlisi olan Garrick Hileman, Crypto For Earthlings podcast’ine yaptığı açıklamada “Bugün Bitcoin için ana kullanım dijital altın kadar” dedi ve ekledi: “Sorun şu ki, kim dijital altın satın alacak?” Merkez bankaları Bitcoin biriktirmeye başlarsa bu Bitcoin’in fiyatı üzerinde oldukça etkili olabilir.”.

Faiz oranlarını belirleyen, para basımını yöneten ve ülke ekonomilerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemeye devam etmelerini sağlayan ABD Federal Rezervi veya Avrupa Merkez Bankası gibi büyük merkez bankaları Bitcoin ve kripto para birimleri rezervleri oluşturmak için benzeri görülmemiş bir talep dalgasını tetikleyebilir.

Günümüzde çoğu merkez bankası Bitcoin ve kripto para birimleri ile olumsuz bir ilişki içindedir. Birçoğu yeni ortaya çıkan teknolojiye güvenmiyor.

Bitcoin ve daha geniş kripto para birimi piyasası, büyük ölçüde kurumsal yatırım ve büyük bir olasılıkla Bitcoin için büyük banka desteğinin yakında gerçekleşeceği beklentilerine atfedilmiş olan 2017 büyük boğa koşusundan sonraki 14 ay boyunca 400 milyar dolar kaybetti.

Hileman, son düzenleyici gelişmelerinin Bitcoin ve kripto para piyasası için olumlu olduğu görüşünde. “Düzenlemeler sıkılaştığında Bitcoin fiyatının olumlu tepki vermekten çok daha fazla olumlu tepki verdiğini gördük. Bitcoin’i meşrulaştırmaya yardımcı oldu… Düzenleyiciler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasaklamak için uğraşmadı. Bitcoin’in ilk yıllarında, Bitcoin’in basitçe yasaklanacağı korkusu vardı.”.

Hileman, CME Bitcoin vadeli işlem borsasına dikkat çekti ve kolluk kuvvetlerinin Bitcoin açık artırmalarını Bitcoin ve kripto para endüstrisinin resmi olarak onaylanması anlamına geldiğini söyledi. Hileman, “Kolluk kuvvetleri tipik olarak ele geçirilen kokainle açık artırma yapmıyor ama Bitcoin için yapıyor.” şeklinde konuştu.

Bitcoin fiyatı bir kaç aydır düz bir şekilde işlem görse de, birçok Bitcoin boğası öncü kripto para biriminin yükseleceği görüşünde. Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Mike Novogratz, bir sonraki yükselişinin daha yüksek olacağını söyledi. Milyarder Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, EOS’un kurucu ortağı ve BlockOne CEO’su Brendan Blumer ve milyarder Winklevoss ikizleri de dahil olmak üzere birçok önemli isim hala Bitcoin’e ve kriptoya güçlü bir inanç duyduklarını söylüyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner