Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 3.100 Doları Test Edebilir

Son saatlerde kripto para piyasası düşüşe geçmiş durumda.

Bitcoin BTC Fiyatı 1

Son saatlerde kripto para piyasası düşüşe geçmiş durumda. Haberi hazırladığımız sırada Bitcoin (BTC) fiyatı %1,87 oranında değer kaybetti ve 3.956 dolardan işlem görüyor. Diğer altcoin’lerde de benzer bir durum söz konusu. Ethereum, XRP ve Litecoin kırmızıya bürünmüş durumda. Kimi altcoin de ise durum daha vahim ve kayıp %7’yi aştı.

Bu hareket trader’ları etkilemedi, çünkü birçoğu böylesi bir düşüşe hazırlıklıydı. BTC’nin 4.000 dolarlık seviyeden düşüşünden sonra yayınlanan Bloomberg raporuna göre, öncü kripto para birimi GTI (Global Strength Technical Index) indeksi referans alındığında aşırı alım eğilimini devam ettiriyor. BTC, aşırı alım bölgesine girdiği son iki haftalık süre içinde %3 oranında değer kaybetti.

Bitcoin 3.100 Doları Görebilir

Her ne kadar kayıplar en az düzeyde olsa da Londra merkezli bir Blockchain yatırım grubundan George McDonaugh, yaklaşmakta olan çöküşün nispeten epik olacağını savunuyor. McDonaugh, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yeniden düşeceği görüşünde. McDonaugh, Bitcoin fiyatının 3.100 dolar seviyelerini göreceğini dile getiriyor.

Analist, BTC’nin düşüş sonrası bir taban tutup tutmayacağına ya da yeni bir dip noktasına oluşup ulaşmayacağıyla ilgili herhangi bir bir bilgi vermedi, ancak mevcut seviyeden %20’lik bir düşüşün sinyalini vermiş oldu.

Bitcoin Fiyatı Daha Fazla Yükselebilir

Bloomberg’in kaynakları biraz temkinli olsa da, eToro’dan Mati Greenspan biraz daha iyimser. eToro’nun üst düzey piyasa analisti, Bitcoin’in düşüşe göre daha fazla yükseliş göstermesinin birkaç nedeni olduğunu açıkladı.

İlk olarak Greenspan, nispeten düşük volatiliteye dikkat çekti ve dalgalı fiyat hareketinin olmamasının BTC’nin aktif olarak bir değer deposu olarak kullanılmasına izin verdiğini belirtti. Bu hareketsizliğin kripto para birimi piyasasının adil bir değerleme bulmaya daha fazla yaklaşmasına izin verdiğini, manipülasyon ve irrasyonel fiyat oynamalarının ortadan kalktığını söyledi.

İkinci olarak ABD Federal Rezervi’nin (FED) verdiği son kararlara dikkat çekti. Birçoğu BTC’nin geleneksel piyasalarla tamamen ilişkili olmadığını iddia etse de, Greenspan 2017 ve 2018 yıllarındaki dijital varlıkların bir şekilde hisse senetlerinin eğilimini yansıttığını dile getiriyor. Greenspan, FED’in piyasaları desteklemeye çalıştığı sırada Başkan Powell’in kuruluşunun niceliksel sıkılaştırmayı durduracağına dair bir yorumundan yola çıkarak, Bitcoin fiyatında bir miktar iyileşme görülebileceğini savunuyor.

Son olarak, ICE destekli bir kripto startup’ı olan Bakkt’ın Ocak ayındaki fonlama turunda 740 milyon dolar değerinde bir yatırım aldığını ve büyük isimlerin 182.5 milyon dolar katkıda bulunduğunu belirtiyor. Greenspan, bu yatırım miktarının 2018’de görülen düşüşe rağmen piyasaya hala ilginin olduğunun kanıtı olarak görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner