Yükleniyor...

Yarılanma Sonrası Bitcoin Fiyatı 55.000 Dolara Yükselebilir

Yeni bir Bitcoin fiyat tahmin modeline göre, Bitcoin fiyatı 2020 veya 2021'de 55.

Bitcoin Fiyatı 55.000 Dolar

Yeni bir Bitcoin fiyat tahmin modeline göre, Bitcoin fiyatı 2020 veya 2021’de 55.000 ABD dolarına ulaşabilir.

2020’den Sonra Bitcoin’in Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaşacak

Bitcoin piyasa analisti PlanB, Mayıs 2020’de gerçekleşecek olan yarılanma (halving) sonrası düşecek olan arzla ilgili ilginç bir tablo paylaştı. Analist, hisse senedi akış (arz düşüklüğü) oranının tarihsel verilere dayanan fiyatı doğrudan etkilediği varsayımında bulunuyor.

Bitcoin 2020 Fiyat Modeli

Analist, “Bu çalışmadaki hipotez (hisse senedi akış oranı) ile ölçüldüğü gibi arzın düşmesi doğrudan değer yaratıyor.” diye kısa bir açıklama yapıyor. Ancak bu model, Bitcoin fiyatını tahmin etmeye yardımcı olmak için güç kanunu gibi diğer verileri ve tarihi fraktalları birleştiriyor. Bu modele göre:

Mayıs 2020’deki yarılanma sonrası Bitcoin için öngörülen piyasa değeri 1 trilyon dolardır. Bu da Bitcoin fiyatının 55.000 dolara ulaşacağı anlamına geliyor.

Daha önce, Mayıs 2020’den Bitcoin madencilik ödülünün 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşeceğini sizinle paylaşmıştık. Bu doğal olarak piyasada Bitcoin arzını azaltacak ve bunun fiyata doğrudan büyük etkileri olabilir.

Bitcoin’deki son yarılanma 2016 yılının yaz döneminde gerçekleşti. Bu süre zarfında Bitcoin fiyatı yükselmeye başladı ve Aralık 2017’de yaklaşık 20.000 doları görmüştü. Bir sonraki programlanmış yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerine önemli bir etkisinin olması bekleniyor.

PlanB, “Her yarılanmayla Bitcoin (hisse senedi akış oranı) iki katına çıkıyor ve piyasa değeri 10 kat artıyor. Bu sabit bir faktör.” diyor.

Analist, Bitcoin ve değerli metallerin hisse senedi akış oranı arasındaki benzerlikleri vurguluyor. PlanB, gümüşün yükseliş döneminde Bitcoin’in piyasa değerinin 230 milyar dolara çıktığını hatırlatıyor.

Çok ilginç olan, tamamen farklı pazarlar olan altın ve gümüşün SF için Bitcoin model değerleri ile aynı hizada olması. Bu, modele ekstra güven verir.

Trend devam ederse, bir sonraki yarılanma Bitcoin’in fiyatını altına yaklaştırabilir.

Yarılanmanın SF üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğu için, grafikte renkli bir kaplama olarak bir sonraki yarılanmaya kadar aylar koydum. Bir sonraki yarılanma, Mayıs 2020’dir. Mevcut SF 25, altına çok yakın 50’ye yükselecek yani iki katına çıkacak (SF 62).

Bitcoin Altından Daha İyi

Bitcoin, dünyanın ilk dijital sınırlı arza sahip nesnesidir ve genellikle “eşler arası altın”, “dijital altın” veya “Altın 2.0” olarak adlandırılıyor.

Arzının sınırlı olması olmasının yanısıra Bitcoin, internet, radyo ve hatta uydu üzerinde kolayca depolanabiliyor ve gönderilebiliyor. Bu nedenle, bazılarının dijital çağda bir değer deposu olarak altından daha popüler hale gelmesi yönünden tahminlerde bulunmalarını görmek şaşırtıcı değil.

Winklevoss ikizlerinin bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in altından daha iyi olduğuna inanıyoruz. Haklıysak  zaman içerisinde Bitcoin piyasası (yaklaşık 7 trilyon dolar) altın piyasasını aşacak.” demişlerdi.

Eğer Bitcoin gerçekten tarihsel fiyat modellerini takip ederse, 1 trilyon dolarlık piyasa değeri için 55.000 dolarlık fiyat sadece bir başlangıç olabilir.

Toplam arz miktarı 21 milyon olan Bitcoin’in zaten 17.6 milyonu dolaşımda. Piyasaya şu anda günlük 1.800 Bitcoin veya yaklaşık 7 milyon dolarlık giriş yapılıyor. Dahası, bir sonraki yarılanma ile  enflasyon oranı FED’in enflasyon hedefinin yüzde iki altına düşeceği anlamına geliyor.

Başka bir deyişle, azalan Bitcoin arzı önümüzdeki on yıl boyunca piyasalar tarafından hissedilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner