Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? Bitcoin Fiyatına Etkisi Nedir?

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? Bitcoin Fiyatına Etkisi Nedir?

ABONE OL:google-news

Bu yazımızda Bitcoin halving (yarılanma) nedir, yarılanmanın Bitcoin fiyatı üstündeki etkileri nelerdir bunları ele almaya çalışacağız.

Muhtemelen Bitcoin madenciliği hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Yine de Bitcoin madenciliğinden kısaca söz edelim. Basit bir ifadeyle, madenciler (bilgisayarlar) karmaşık problemleri çözmek için yarışırlar ve başarılı olan madenciler Blockchain’de bir sonraki bloğu üretme hakkını kazanır. Ve ödül olarak kendisine yepyeni bir Bitcoin verilir. Bu, Bitcoin ve diğer birçok Blockchain‘lerin temel bir özelliğidir. “Proof of Work” kavramından dolayı işler bu şekilde yürütülmektedir.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Bitcoin’in başlıca özelliklerinden biri de her dört yılda bir madencilik ödülünün yarıya indirilmesi yani halving’dir (yarılanma). Bu, yaklaşık 120 yıl içinde sıfırlanacak olan sürekli azalan, deflasyonel bir Bitcoin arzı anlamına gelmektedir. Tabii ki hiç bir şey sonsuz bir şekilde ikiye bölünerek matematiksel olarak sıfırlanamaz, ancak bir Bitcoin’in en küçük birimi olan bir “satoshi” (0.00000001 BTC) ikiye bölünmez.

Şimdiye kadar Bitcoin halving iki kez gerçekleşti ve üçüncüsünün 2020 yılının ortasında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu tahmin edilebilir çünkü Bitcoin her on dakikada bir yeni bir blok üretmek için tasarlanmıştır.

Yarılama nihayetinde felsefi, teorik ve hatta ideolojiktir. Buradaki düşünce, bu özelliğin bir para birimine ve/veya varlıklara uygulandığında oluşan kıtlığın doğal bir iyilik olarak görülmesidir.

Bu özelliğin Bitcoin’de olması kesinlikle bir sürpriz değil. Çünkü Bitcoin’in 2007-2008 küresel ekonomik krizini üreten para baronlarına karşı bilinçli bir muhalefetten geldiği bilinmektedir. Bitcoin yarılanmasının arkasındaki temel düşünce, enflasyonu minimize etmek ve hatta mümkün olduğunca sıfırlamaktır.

Buna karşı bazıları, “Bitcoin 2.0” (ve Andrew Poelstra gibi bazı Bitcoin geliştiricileri tarafından geliştirilmiştir) olarak adlandırılan popüler bir gizlilik odaklı kripto para geliştirdiler; Grin. Grin, sonsuza dek sürekli olarak sabit bir Grin tedarik etmeyi seçti.

Anonim lider geliştirici Ignotus Grin Geverell bu tartışmalı konu hakkında şunları söylüyor:

Bitcoin’in arz eğrisinin optimal olduğuna dair bir kanıt yok. Ancak, bazı yönlerinin sorunlu olduğunu gösteren birçok araştırma var. Dürüst olmak gerekirse, iktisat alanının genel olarak şu anda nerede olduğu konusunda oldukça zayıf bir fikrim var.

Yarılanma Bitcoin Fiyatı için Ne Anlama Geliyor?

Tarihsel olarak Bitcoin halving’in gerçekleştiği dönemlerde Bitcoin fiyatı geniş çaplı bir yükseliş trendine girdi. Bu trendi hem 2012’deki hem de 2016’daki yarılanmalarda gördük.

Bitcoin Halving

Bir yarılanmadan sonra (ve öncesinde) fiyat konusu iki konu üzerinde yoğunlaşmaktadır: Bitcoin’in artan kıtlığı ve dolayısıyla daha düşük tedarik; ve yarılanmanın Bitcoin madenciliğinin zorluğu üzerindeki etkisi.

Eğer ağdaki Bitcoin madenciliği gücünün büyük bir kısmı (veya “hashrate”) madenciliği aniden durdurulursa yeni blokların çıkarılma hızı yavaşlar ve böylece ağdaki işlem hızları düşebilir. Eğer bu yavaşlama olsaydı ağın birincil amaçlarından olan değer aktarımı engelleneceği için Bitcoin’in fiyatını olumsuz etkilenebilirdi. Ardından kullanıcılar Bitcoin’lerini bir başkasına satmaya başlayacak ve oluşan satış baskısıyla Bitcoin değerini hızla kaybedecekti.

Herhangi birisi bu durumda yarılanmanın tehlikeli olacağını düşünebilir, çünkü yarılanma Bitcoin madenciliğindeki ödül miktarını %50 oranında düşürmektedir.

Bu tür tehlikelere karşı korunmak için ağın madenciliğinin “zorluğu” on dakikalık blok süresini sürdürmek amacıyla yaklaşık her iki haftada bir (her 2016 blokta) ayarlanmaktadır. Bitcoin’in hashing algoritmasında ayarlanabilir bir faktör olan bu zorluk, madencilik bilgisayarlarının yeni bir bloğun çıkarılmasına olanak tanıyan matematik problemlerini çözmek için ne kadar çalışma yapmaları gerektiğini belirler.

Eğer hashrate değeri Bitcoin ağından sapmaya başlarsa blok süreleri yavaşlar ve zorluk ayarı sonuçta 10 dakikalık blok sürelerini (veya tam tersi) tekrar elde etmek için yeniden ayarlanır.

2016 yılının Temmuz ayının başında yarılanmadan dolayı Bitcoin ağını öldürebilecek olumsuz bir fırtınadan korkuluyordu. O zamanlar ağ, yoğun işlemlerden dolayı oldukça yavaşlamış ve işlemlerin saatlerce hatta günlerce sürdüğü görülmüştü.

Bitcoin Yarılanma

Madencilerin faaliyetlerine devam etmeleri için yükselen fiyatlara ihtiyacı olduğu şüphesiz bilinen bir gerçek. Ancak fiyatların artması ağdaki işlem sayısı artıracak ve ağın yavaşlamasıyla işlemler kısa sürede gerçekleştirilemeyecekti.

Ağın tıkanması sonucu ortaya çıkan fiyat üzerindeki bu olumsuz havanın madencilik ödülünün düşürülmesiyle birleştirildiğinde ağın faydasız hale geleceği ve madencilerin hızla ağdan çıkacağı düşünülüyordu. Ancak bu hiçbir zaman olmadı. Madenciler yarılanmaya rağmen madencilik faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiler ve kapasitelerinde düşüş olmadı.

Yarılanma sonrası Bitcoin fiyatı yaklaşık üç hafta boyunca aşağı yönlü bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Eylül 2016’dan itibaren yükseliş eğilimi yeniden başladı ve bu yükseliş esasen 2018 Şubat’a kadar devam etti.

Önceki Yarılanmalardan Ne Gibi Çıkarımlarda Bulunabiliriz?

Madenciler için hashrate’de anlamlı bir düşüş olmadığı göz önüne alındığında, madenciler tarafından açıkça fiyatlandırma yapılıyor denilebilir. Madenciler blok ödülünün %50 oranında düşürüleceğinden haberdarlar ve Bitcoin fiyatının yükselmesini istiyorlar.

2016’da yaşananlar 2020’de tekrar yaşanabilir mi? Belki.

Yukarıda belirtildiği gibi, önceki iki yarılanmanın ikisi de Bitcoin fiyatlarındaki hızlı yükseliş dönemlerinde geldi. Yani bir yıl içinde kendimizi bir sonraki yarılanmaya benzer şekilde geniş bir fiyat yükselişinin tam ortasında bulabiliriz.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

966BeğenenlerBeğen
723TakipçilerTakip Et
24,601TakipçilerTakip Et
879AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar