Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Fiyatı 2019’un Sonuna Kadar %250 Artabilir mi?

Ethereum, geçtiğimiz günlerde Ethereum Blockchain'de görülen ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye yardımcı olmak için güncellemeye gitti.

Ethereum ETH Fiyatı

Ethereum, geçtiğimiz günlerde Ethereum Blockchain’de görülen ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye yardımcı olmak için güncellemeye gitti. Bu en son yeniliklerle Ethereum (ETH) fiyatının 2019’un sonuna kadar %250 artma potansiyeline sahip olup olmadığına bir göz atmaya karar verdik.

Ethereum’un bugünkü fiyatından %250 oranında artması için piyasanın aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi yükselmesi ve 500 dolar seviyesine ulaşması gerekiyor. Bu fiyat, Temmuz 2018’deki tepe noktası.

Ethereum Fiyatı

Güncellemeler: Constantinople ve St. Petersburg

Ethereum, Şubat 2019’da Constantinople & St. Petersburg olarak bilinen iki büyük güncellemeden geçti. Bu güncellemeler, Ethereum yazılımına ağ çapında yeni kurallar ekleyen”bakım ve optimizasyon yükseltmesi olarak tanımlanıyor.

Constantinople, güncelleme kodunda tespit edilen sorunlar nedeniyle Ekim 2018 ve Ocak 2019’da daha önce 2 kez geri çekildi. Bununla birlikte, Ethereum geliştiricileri nihayet bu hataları düzeltmeyi başardı ve bu da güncelleme işleminin 7,280,000 numaralı blokta gerçekleşmesini sağladı.

Güncelleme yazılımın arka planında önemli geliştirmeler sundu. Güncellemenin en önemli tarafı ise blok başına 3 ETH olan madencilik ödülünü 2 ETH’a düşürmesi oldu. Bu, arzı kısıtlayarak Ethereum ağındaki enflasyonu etkili bir şekilde düşürecek bir adım olarak görülebilir.

Piyasaya giren Ethereum’daki ölçeklenebilirliğin yükseltmesiyle birlikte, boğaların 500 dolarlık seviyeye doğru yeni bir boğa hareketi başlatması için çok iyi bir temel sağlar. Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunu, ağın yalnızca saniyede 20-25 işlem yapabileceği için 2017/2018 büyük boğa koşusu sırasında görülen en büyük zayıflıktı. Constantinople ve St. Petersburg güncellemeleri ölçeklenebilirlik sorununu önemli ölçüde çözmüş oldular.

Ethereum’un Menkul Kıymet Olup Olmadığı Konusu Netlik Kazandı

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Ethereum’un bir menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı konusu tartışıldı. Özellikle bir menkul kıymet olarak sınıflandırılması durumunda acımasız SEC düzenlemelerine tabi olacağı Ethereum topluluğunu korkutuyordu.

Geçtiğimiz yıl SEC’in Kurumsal Finans Direktörü William Hinman, yaptığı bir konuşmada Ethereum’un menkul kıymet olduğuna inanmadığını dile getirmişti. SEC Başkanı Jay Clayton tarafından bu görüş daha da güç kazandı. Clayton Ethereum’dan bahsetmese de bir dijital varlığın menkul kıymet olamayacağını açıkladı. Nitekim SEC, Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını kabul etti ve tüm bu tartışmalara son vermiş oldu.

Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılmaması, yatırımcıların endişelerini gidermek için yeterli oldu.

Uzun Vadeli Ethereum Fiyat Analizi

Şimdi gelin USD karşısında Ethereum’a bir göz atalım ve Ethereum’un 500 dolar seviyesine ulaşmadan önce aşması gereken güçlü direnç seviyelerini ele alalım.

Ethereum (ETH) Fiyat Grafiği

Yukarıdaki günlük Ethereum grafiğine baktığımızda, Ethereum’un kısa vadede üstesinden gelmesi gereken iki önemli direnç seviyesinin olduğu görülüyor; 170 dolar ve 208 dolar.

Eğer satın alma baskısıyıla Ethereum (ETH) fiyatı 208 doların üstüne çıkabilirse fiyat uzun vadede 247 ve 298 dolar seviyelerinde direnç gösterecek.

300 doların üstünde ise boğalar 350 dolar seviyesinde önemli bir direnç ile karşılaşacaklar. Bunun nedeni, Nisan 2018’deki düşük seviye olan 357 dolar seviyesinin bir sonraki direnç seviyesi olacak olması.

Tüm bu direnç noktalarının geçilmesinin ardından ETH/USD çiftinin %250’lik bir artışı tamamlayıp 500 dolar seviyesine ulaşmadan önce, 400 dolar, 420 dolar ve 465 dolar direnç seviyelerinin üstesinden gelmesi gerekecek.

Sonuç Olarak

Piyasanın mevcut durumu göz önüne alındığında, %250 oranındaki bir fiyat artışı rüya gibi görünebilir. Bununla birlikte, ayı piyasasından çıkılması durumunda bu umutsuz düş güçlü bir gerçek haline gelebilir. %250 oranındaki bir fiyat artışı için fiyat hareketinin yalnızca Temmuz 2018’deki yüksek seviyeye ulaşması yeterli.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner