Yükleniyor...

Apple, Yeni Kredi Kartı Apple Card’la Bitcoin’e Neden Rakip Olmadı?

Apple, dünkü özel etkinliğinde "Apple Card" ismini verdiği kredi kartını duyurdu.

Apple Card Kredi Kartı

Apple, dünkü özel etkinliğinde “Apple Card” ismini verdiği kredi kartını duyurdu. Apple Car, bu yaz ABD’deki Apple müşterileri için kullanıma sunulacak.

Cupertino merkezli şirket, uzun zamandan beri dünyanın en yenilikçi şirketi olarak gösteriliyor. Akıllı telefonun dünyadaki milyarlarca insanın yaşama şeklini sonsuza dek değiştirdiğini inkar etmek mümkün değil. Ancak şirketin son teknolojik atılımları pek de büyük teknolojik yenilikler olarak görülecek türden değil.

Apple’ın ucuz Çin ürünleri dışındaki en büyük rakibi şüphesiz Samsung. Güney Koreli teknoloji devi hem pahalı hem de ucuz ürünleriyle geniş bir kitleye hitap ediyor. Samsung, yerleşik Bitcoin cüzdanı ile gelen amiral gemisi Galaxy S10 ile geleceği kucakladı, ancak Apple aynı şeyi yapamadı.

Apple, kripto para devrimini kabul etmek ve daha yeni bir pazara hitap etmek yerine akıllı telefon üreticisi olarak kredi kartı endüstrisinin şeklini değiştirmeyi tercih etti. Üstelik şirketin en yeni atılımı başlangıçta yalnızca ABD’deki müşterilere yani oldukça dar bir pazara hitap edecek. Aynı zamanda Apple Card’ın eşler arası olmaya, merkezi kurumları ortadan kaldırmaya ya da ücretleri büyük ölçüde azaltmak gibi bir hedefi de bulunmuyor. Her ne kadar Apple Card’ın faiz oranı sektörün en düşük oranlarını işaret ediyor olsa da durum tam olarak böyle.

Apple’ın planı, ek ödeme güvenliği, yıllık veya yabancı işlem ücreti bulunmayan ve ortağı Goldman Sachs’ın pazarlama için verilerinizi asla kullanmayacağından daha fazlası. Goldman Sachs’in Blockchain’i ile kendinize bir kahve alabilirsiniz. Ancak bunu yapmak için Apple ve Goldman Sachs’a güvenmeniz gerekiyor.

Size Özel Cüzdan Uygulaması

Apple Card, iPhone’un Wallet (Cüzdan) Uygulamasına eklenecek ve bu da onu ABD Doları için güvenilir bir donanım haline getirecek. Apple, işlemlerinizi asla izlemeyeceğini iddia ediyor ve tüm bilgiler cihazınızda saklanacak.

Kullanıcılar fiziksel bir titanyum kart talep edebilecekler. Kullanıcılar kullanıcı dostu bir uygulama ile telefonlarından harcamalarını takip edebilecekler.

Steve Jobs Yaşasaydı Bitcoin iOS’a Entegre Edilirdi!

Apple, Facebook ve Google gibi teknoloji şirketlerine kıyasla kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine büyük önem veriyor.

Şirket, Apple Card kullanıcılarının işlemlerini izlemeyeceğini ve Goldman Sachs’a kullanıcı verilerini hiçbir zaman satmayacağını taahhüt ediyor. Kısacası aracılık gerektirmeyen merkeziyetsiz bir alternatif finansal sisteme kıyasla oldukça gereksiz konular söz konusu denilebilir.

Tüm bunlar Apple Pay’in benimsenmesini artırır mı? Belki. Finansta bir devrim mi? Hayır. Üstelik gerçek devrim Apple’ın yanı başında duruyorken… Muhtemelen Apple CEO’su Cook etkinlikte Bitcoin hakkında konuşsaydı insanlar etkinliği terk edebilirlerdi…

Apple Card, Apple Pay’in kullanımını zorlamak için umutsuz bir atılım gibi görünüyor. Tim Cook kartı şu şekilde tanımladı:

50 yıllık kredi kartı deneyiminde en büyük değişiklik yaşanıyor.

Gerçekten bu şekilde mi? Steve Jobs yaşıyor olsaydı muhtemelen Bitcoin şimdiye kadar iOS’a entegre edilmişti.

Apple’ın amacı, muhtemelen pazar lideri MasterCard ve Goldman Sachs ile ortaklaşa Apple Pay’in benimsenmesini hızlandırmaktan ibaret. Apple Pay ve yetersiz kart sayısını sıkıntı etmeyecek iki dev finans kurumu.

Olağanüstü sıradan tekliflerin ötesinde, kart kullanıcıları için gerçek bir somut fayda yok. Örneğin, yerleşik Apple Card’ınızla Apple ürünlerine ödeme yaptığınızda %1-3 oranında nakit kazanç elde edebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Apple, zaten doymuş bir pazara girmeyi düşünüyor. Daha doğrusu giriş yaptı. Bir zamanlar yeniliğin öncüsü olan Apple, geleceğe bakış konusunda artık miyop gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner