Yükleniyor...

CoinMarketCap: Sahte Hacimle İlgili Endişeler Kabul Edilebilir

CoinMarketCap belki de en popüler kripto para piyasası veri toplayıcısı.

CoinMarketCap

CoinMarketCap belki de en popüler kripto para piyasası veri toplayıcısı. Alexa derecesi 493 olan web sitesi aracılığıyla sektördeki birçok insan fiyatları, borsaların sıralamalarını ve kripto paraların hacimlerini keşfedebiliyor.

Bitwise’ın Bitcoin ETF başvurusuyla ilgili ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu 226 slaytlı sunumda, CoinMarketCap’teki BTC spot hacminin yüzde 95’inin sahte olduğu öne sürüldü. Rapora göre, web sitesindeki BTC spot hacmi yalnızca 270 milyon dolar veya yüzde 5’i gerçek ekonomik faaliyet olarak kabul edilebilir.

Çalışmada ayrıca, yalnızca 10 kripto para borsasının 1 milyon dolar değerinde günlük Bitcoin işlem hacmine sahip olması gibi diğer çok konuşulan konular da ortaya konuyor.

“Endişeler Kabul Edilebilir”

Bloomberg’e göre, CoinMarketCap’in Küresel Pazarlama Yöneticisi Carylyne Chan, konuyla ilgili endişelerin kabul edilebilir olduğunu söyledi. Ancak, web sitesinde görüntülenen metrikler gündeme geldiğinde Chan, şeffaflığı artırmak için yeni bir araç setleri başlatmayı planladıklarını dile getirdi.

Bloomberg News’e bir e-posta gönderen Chan, CoinMarketCap’in yeni araçlar ve ölçümler sunarak şeffaflığı artırmaya çalışacağını söyledi. Bu yeni araçlar arasında likidite önlemleri, sıcak ve soğuk cüzdan bakiyelerinin yanı sıra listelenen borsaların trafiği hakkında bilgiler yer alıyor.

Konu hakkında konuşan Chan şunları söyledi:

Örneğin, trafiği düşük olan bir borsanın 300 milyon ABD Doları hacmi ve cüzdanında sadece 5 BTC olması durumunda, kullanıcılar iyi ya da kötü olanı keyfi bir şekilde yargılama çağrısı yapmamıza gerek kalmadan kendi sonuçlarından çıkartabilecekler. […] Ana felsefemizin kullanıcılarımıza mümkün olduğunca fazla bilgi sağlamak olduğunu, böylece kendi sonuçlarını ve yorumlarını oluşturabileceklerini, bu oluşuma kendi önyargımızı getirmemek olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner