Yükleniyor...

Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Yatırımcılar için Çekici Bir Faktör

En iyi varlık yönetimi firmalarından olan Greyscale Investments, yatırımcıların Bitcoin'deki pozisyonlarını almalarının tam zamanı olduğu görüşünde.

Bitcoin Yarılanma Bitcoin Halving

En iyi varlık yönetimi firmalarından olan Greyscale Investments, yatırımcıların Bitcoin’deki pozisyonlarını almalarının tam zamanı olduğu görüşünde.

Barry Silbert’in Dijital Para Birimi Grubu tarafından desteklenen New York merkezli Greyscale Investments, Bitcoin’deki yarılanmanın etkileri ve fiyatı arasındaki tarihsel ilişkiyi ayrıntılandıran bir değerlendirme raporu yayınladı. Firma, tarihsel ölçütleri Bitcoin fiyatının gelecek yıl 24 Mayıs’ta gerçekleşecek olan bir sonraki yarılanmaya nasıl tepki vereceğini tahmin etmek için kullandı.

Madenciler Bitcoin ağındaki blokları onaylamak ve bunları Blockchain’e eklemek için hesaplama gücüne katkıda bulunuyorlar. Sistem otomatik olarak onları yeni verilen Bitcoin’lerle ödüllendiriyor. Bitcoin’in white paper’ına göre, bu ödül her 210 bininci blokta yüzde 50 oranında azaltılıyor.

Bitcoin ağının kuruluşundan bu yana iki kez yarılanma yaşandı. Biri Kasım 2012’de, diğeri Temmuz 2016’da. Her yarılanma Bitcoin madenciliği ödülünü yarı yarıya düşürdü, böylece BTC arzı da yarı yarıya düşmüş oldu. Bir sonraki Bitcoin yarılanmasından madencilik ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek.

Cazip Bir Yatırım Yapma Noktası

Greyscale’in yatırım ve araştırma direktörü Matthew Beck, yaklaşmakta olan yarılanmanın yatırımlarını elinde tutmaya hazır olmaları ve yüksek piyasa risklerine karşı iştahlı olması koşuluyla yatırımcılar için Bitcoin’e cazip bir yatırım yapma noktası edebileceğini söyledi.

Uzun vadeli bir yatırım ufku ve yüksek risk toleransı olan yatırımcılar için düşük fiyatların bir araya gelmesi, ağ temellerinin iyileştirilmesi, güçlü yatırım faaliyeti ve yaklaşmakta olan yarılanma Bitcoin’e cazip bir giriş noktası olabilir. Bu, özellikle zaman içinde Bitcoin’de temel stratejik pozisyonlar oluşturan yatırımcılar için geçerlidir.

Sabit Arz Senaryosu

Geçmişteki Bitcoin yarılanmasına piyasasının verdiği tepkiler incelendiğinde, varlığın yukarı yönlü bir ivme gösterdiği açıkça görülüyor. Örneğin Kasım 2013’teki yarılanmadan sonra Bitcoin fiyatı yüzde 82.1 artarak 1.032 dolara yükseldi. Benzer şekilde, ikinci yarılanmadan sonra 3 kat bir artış görüldü ve sadece bir yılda Bitcoin fiyatı 651 dolardan 2.518 dolara yükseldi.

Bitcoin Halving Yarılanma

Beck, bir sonraki yarılanmadan sonra günlük çıkarılan BTC’in sayısının 1.800’den 900’e düşüreceğini belirtti. 15 Mart itibarıyla Bitcoin kapanış fiyatına bağlı olarak (~3.876 dolar), dolar cinsinden Bitcoin arzı günlük 7 milyon dolardan 3.5 milyon dolara düşecek.

Bu denklemin ilk bölümü: arz. Şimdi sırada talep var.

Artan Talep ve Düşen Arz

Bitcoin, hem iç hem de dış temel faktörler nedeniyle 2018’de önemli kayıplar yaşadı. Yatırımcıların, büyük zararlardan ötürü varlıklarını ellerinden çıkarttıkları bir gerçek. Ayrıca, uzun bir düşüş piyasasının toparlanmanın çok daha uzun sürdüğü bir gerçek. Örneğin, ABD konut piyasası, küresel mali krizden on bir yıl sonra hala iyileşmeye çalışıyor.

Bu konuda Beck’in görüşleri şu şekilde:

Temellerin iyileştirilmesi genel olarak trend olmuştur, ancak geçici düşüşler tipiktir. 2018’in ilk yarısında kısa bir düşüş yaşandıktan sonra, Bitcoin ağ aktivitesi stabil hale geldi ve son birkaç ay boyunca mütevazı artışlar göstermeye başladı. Özellikle son iki Bitcoin yarılanmasından önceki on iki ila on sekiz aylık dönemlerde, benzer bir düşüş ve ardından yükseliş meydana geldi.

Bununla birlikte, Bitcoin talep tarafı düzenlenmemiş spot piyasalar nedeniyle aşırı dalgalanma yaşıyor. Bitcoin piyasasına kaç kişinin girdiğini veya herhangi bir zaman diliminde çıktıklarını değerlendirebilen bir ölçüm bulunmuyor. Bu, büyük yatırımcıları sermayelerini Bitcoin piyasasından uzak tutmaya zorluyor, çünkü büyük ölçüde fiyat manipülasyonundan korkuyorlar.

Genel olarak talep arzı geçerse bu Bitcoin için bir boğa koşusunu tetikleyebilir. Bakkt ve Nasdaq gibi kurumlar önemli paraları Bitcoin’e çekmek için bir altyapı inşa ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner