Yükleniyor...

BIS Araştırma Raporuna göre, En Eğitimli Yatırımcılar Bitcoin’i (BTC) Değil Bu 2 Altcoin’i Tercih Ediyor!

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından 1 Temmuz Perşembe günü yayınlanan bir raporda, kripto para yatırımcılarının özellikleriyle ilgili ilginç bulgular var.

btc eth xrp

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından 1 Temmuz Perşembe günü yayınlanan bir raporda, kripto para yatırımcılarının özellikleriyle ilgili ilginç bulgular var.

BIS, 1930 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulmuştur. Amacı merkez bankalarına parasal ve finansal istikrar arayışlarında hizmet etmek, bu alanlarda uluslararası işbirliğini teşvik etmek ve merkez bankaları için bir banka olarak hareket etmektir.

BIS Çalışma Belgeleri No 951, “Güvensizlik mi, spekülasyon mu? ABD kripto para yatırımlarının sosyoekonomik itici güçleri”, BIS’in Para ve Ekonomi Departmanı tarafından yayınlandı ve bu bölümdeki Baş Ekonomist Dr. Raphael Auer ve Uygulamalı Ekonomi alanında doktora adayı David Tercero-Lucas tarafından yazıldı. Bu makalenin üç amacı vardı:

  • Kripto para birimlerinin fiat para birimlerine veya düzenlenmiş finansa olan güvensizlikten arandığı hipotezini incelemek.
  • ABD perakende tüketicilerinin daha geniş sosyoekonomik özelliklerini incelemek ve bilgi edinme ve bilgiye bağlı yatırım kararlarının rolünü çözmek.
  • Zaman ve kripto para birimleri boyunca kripto para birimi yatırım modellerinin evrimini incelemek.

İşte bu raporun ilginç bulgularından ikisi:

  • Daha yüksek eğitim düzeyi, bir kripto para birimine sahip olma olasılığı ve hakkında daha fazla bilgi ile ilişkili.
  • Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) sahipleri, örneğimizde en eğitimli olanlar, ardından Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin (BTC) kullanıcıları geliyor. Tersine, Litecoin (LTC) sahibi olanlar ise en az eğitimli olanlar.

1 Temmuz’da Dr. Auer, rapordaki tablolardan birkaçını vurgulayan bir dizi tweet gönderdi:

BIS, Yıllık Ekonomik Raporunda (2021) son aylarda genel olarak kripto paraları ve özellikle Bitcoin’i eleştirdi:

“Şu ana kadar kripto para birimlerinin paradan ziyade spekülatif varlıklar olduğu ve çoğu durumda kara para aklamayı, fidye yazılımı saldırılarını ve diğer mali suçları kolaylaştırmak için kullanıldığı açık. Özellikle Bitcoin, savurgan enerji ayak izi göz önüne alındığında, kamu yararına çok az özniteliğe sahiptir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner