Yükleniyor...

Bitcoin 2021 Konferansı Nasıl Geçti? İşte Tüm Detaylar, Dikkat Çeken Görüntüler

Şimdiye kadar düzenlenen en büyük Bitcoin konferansı olan Bitcoin 2021’de neler oldu?

bitcoin 2021 konferansi nasil gecti iste tum detaylar dikkat ceken alintilar 2

Şimdiye kadar düzenlenen en büyük Bitcoin konferansı olan Bitcoin 2021’de neler oldu? Konferansı canlı takip eden Bitcoinist ekibi, konferansta olanları tüm detaylarıyla, öne çıkan gelişmeleriyle ve dikkat çekici alıntılarıyla aktardı. 

Bitcoinist ekibine göre, Bitcoin 2021 konferansı bazı yönlerden başarısız oldu ve binlerce insan saatlerce sıraya girdi. Söz konusu kitle ilk birkaç konuşmayı kaçırdı. Ancak yine de, Bitcoin ile ilgili sanat ve etkinliklerle dolu, tüm Bitcoin projesinin en önemli parçası olan topluluğa hitap eden destansı bir etkinlik olduğu ifade edildi. 

Canlı yayın yalnızca ana sahne olan Nakamoto Sahnesi’ndeki sunumları kapsıyordu. Günün büyük bir bölümünde sunucu, What Bitcoin Did’den Peter McCormack oldu. YouTube’da her zaman 7 ila 8 bin arasında izleyici vardı. Müzik, düşük kaliteli teknoydu. Sonuç olarak, Bitcoin için güzel bir gündü.

Belediye Başkanı Francis Suarez ve Bitcoin 2021’in Açılışı

Konferansı beklendiği gibi önde gelen Bitcoin destekçisi Miami belediye başkanı Francis Suarez açtı. Suarez açılış konuşmasında “Bir para biriminin merkez bankasına bağlı olduğu günler sona eriyor” dedi. Açılış konuşması hakkındaki detaylı “Miami Belediye Başkanı, Bitcoin 2021 Konferansının Açılış Konuşmasını Yaptı“ adlı haberimizden takip edebilirsiniz. 

Ron Paul: “Parasal Özgürlüğe İhtiyacımız Var”

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin hakkındaki açıklamalarıyla topluluktan sempati toplayan ABD’li eski kongre üyesi Ron Paul da konferansta yer aldı. Daha önce aktardığımız üzere Paul, Bitcoin’in düzenlemelere tabi olmamasını istiyor: “Doları sevmiyorsanız, para için istediğinizi kullanma hakkınız olmalı.”

“Federal Rezerv’in felsefi buharı tükeniyor. Ne yaptıkları hakkında hiçbir fikirleri yok ve bu da bu kaosa yol açıyor.”

Paul, politikacıların ve Fed’in para basmaya devam edeceğini ve borç konusunda endişelenmediğini düşünüyor. Eksikler onlar için önemli değil.

“Daha fazla para yaratmak zenginlik yaratmak değildir”

“Para konusu önemli ama özgürlük de önemli. Ve özgürlüğümüz varsa sorunlarımızı çözebiliriz.”

Paul ayrıca Bitcoin destekçileri ile de konuştu ve “Buradaki insanlar Washington’daki insanlardan çok daha iyi bilgili” dedi. 

Nick Szabo: “Paranın Tarihi”

Bitcoinist ekibine göre Szabo’nun Paranın Tarihi adlı sunumu “muazzamdı”:

“Parasal metallerin en büyük eksikliği, doğrulama maliyetidir.”

“Altını doğrulamanın maliyeti ve riskleri, insanların doğrulamada madeni para ve kağıt notlar gibi dış kaynakları kullanmalarına neden oldu.”

“Güven temelli doğrulama, Bitcoin’in getirdiği en önemli gelişmedir”

Bitcoin 2021’in Ateşi: Michael Saylor ve Max Keizer

Saylor ve Keizer, yarım saatlik konuşmaları içinde önemli noktalara dikkat çektiler. Keizer komik röportajcıyı oynadı ve Saylor vaaz vermeye başladığında sözünü kesti. Konuşmanın büyük çoğunluğunu Saylor yaptı. Aşağıdaki tüm alıntılar ona ait:

Saylor’un ana tezi, geleneksel yatırımların tüm cazibesini yitirdiği ve “gerçek hayatta asla hiçbir şeye sahip olamayacağız” şeklinde oldu. Yani, Bitcoin ortaya çıkana kadar bu böyleydi. 

“Tarihte ilk kez 7 milyar insana mülkiyet hakkı verebiliriz”

“Bitcoin’i tüm ekonomik evrendeki en güvenli, en güvenilir ve en kesin şey olarak görüyorum.”

“Bitcoin’in kazanmasının nedeni, topluluğunun değerleridir.”

Jack Dorsey: “Bankasızlara Bankacılık”

Square ve Twitter’ın beyni, izleyicilerin duymak istediklerini söyledi, “Diğer tüm paralar benim için hiç bir şeyi hesaba katmıyor.” Dorsey, Bitcoin’i internetin yerel para birimi yapmaya odaklandı. Ayrıca Square’in bir tür donanım cüzdanı üretme planlarını da doğruladı. Square’in Bitcoin’e girdiğini, böylece insanların “her gün onunla işlem yapabilmelerini” sağladığını söyledi. En önemlisi, Bitcoin destekçilerinin enerji endişeleri hakkındaki düşüncesini tekrarladı: “Madenciler kar etmek zorunda ve ucuz yenilenebilir enerji karlarını en üst düzeye çıkarıyor.”

Bitcoin 2021’in en tartışmalı anlarından birinde aktivist Laura Loomer, kendisinin Twitter hesabını kapatırken nasıl özgürlükten bahsedebildiğini sordu. Loomer ne kadar haklı olsa da, bu tartışmanın yeri değildi.

MacCormack onu sakinleştirdi ve güvenlik müdahale etmeden önce onu sahneden uzaklaştırdı:

Dorsey, Twitter’ın Blue Sky projesini vurgulayarak, “Twitter’da gördüğünüz kısıtlamaların hiçbiri olmayacak. Tamamen Bitcoin’den ilham alarak aynı şeyi sosyal medya için de yapmak istiyoruz.” dedi. 

Bitcoin 2021’in Floyd Mayweather Fireside Sohbeti

Yavaş yavaş “Kripto para dünyasında herkes birbiriyle rekabet ediyor” diyerek başladı ve birlikte çalışmaları gerektiğini önerdi. Sonra bombayı patlattı “Bence başka bir kripto para Bitcoin kadar büyük olacak.”

Senatör Cynthia Lummis ve Temsilci Warren Davidson: “Bitcoin İnovasyonunu Amerika’ya Getiriyor”

Bu politikacılar büyük bir çoşkuyla karşılandı.

Ross Ulbricht’in Kaydı

Gün Korkunç Korsan Robert’ın hapisten çıkmasıyla sona erdi: “Bitcoin özgürlüğün somutlaşmış halidir” dedi.

Bitcoin 2021: 2. Gün

İkinci gün canlı yayınının sohbeti kapatıldı.

Günün ilk yarısının ev sahibi Bitcoin Rapid-Fire podcast’inden John Vallis oldu. Daha sonra, efsanevi ve feshedilmiş BitInstant’tan kötü şöhretli Charlie Shrem oldu. İlk günkü solo veya ikili sunumların aksine, ikinci gün çok sayıda harika panel gerçekleşti. Ortak tema şuydu: “Enflasyon, herkesin değerini aşındıran ve zamanınızı çalan gizli bir vergidir. Ve Bitcoin bunu düzeltir.”

Bunu etkinliğin sonunda duyurdular ancak günün en büyük sürprizi El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıması oldu. Detaylara “Bitcoin (BTC), El Salvador’da Resmi Olarak Kullanılacak“ başlıklı haberimizden ulaşabilirsiniz. 

Bitcoin Makro Görünüm: Preston Pysh, Jeff Booth, Mark Yusko ve Greg Foss

Sunucu: Trey Lockerbie

Preston Pysh: “Sermaye maliyeti tamamen kırıldı.” Sağlam para bunu düzeltir. Bitcoin, serbest ve açık pazarları geri getiriyor.

Jeff Booth: “Teknolojinin zamanımızı özgürleştirmesi gerekiyor. Yine de öyle değil. Neden? Çünkü teknoloji fiyatları aşağı çektiğinde, merkez bankaları GSYİH’yi artırmak için onları yukarı çıkarıyor. Bu doğal değil.”

Mark Yusko: Bir trilyona ulaşmak için, “Bizimle 31.770 yıl burada oturmanız gerekir” (…) “Ve bir saniyede bir dolar harcamanız gerekir.” Eh, ABD “6 trilyon basmak için bir tasarıyı az önce onayladı.”

Greg Foss: “Bitcoin, 30 yıllık risk ticaretinde gördüğüm en iyi asimetrik ticaret fırsatı.” Yeterince üzerinde duruldu. Ama aynı zamanda, en sonunda enerjinin Bitcoin ile fiyatlandırılacağı fikrini de sundu.

Bitcoin Etiği: Robert Breedlove, Jimmy Song ve Guy Hirsch

Sunucu: Guy Swann

Robert Breedlove: “Dünyanın en önemli oyunu olan para, yozlaşmıştır. Bu oyunun kuralları, birkaç kişinin lehine ve milyonların aleyhine olacak şekilde çarpıtıldı.” Fikri tamamlamak için bize şunu verdi: “Bitcoin, sahip olduğumuz ilk insan yapımı bozulmaz para ve sosyal kurumdur, potansiyel olarak insanlık tarihindeki en önemli icattır.”

Jimmy Song: “Mevcut sistem son derece ahlaksız. Hırsızlık, yolsuzluk ve adam kayırmacılığının lağım çukuru.” Dolar dünyanın rezerv para birimidir. Fed her dolar bastığında, onlara sahip olan herkesten çalıyorlar. ABD, dünyanın en savunmasız insanlarından para çalıyor.

Guy Hirsch: “Fiat’ın ve mevcut sistemin kalbinde bir suçluluk karinesi var.” Bitcoin paradır, ancak aynı zamanda ideolojik bir harekettir.

Milyarderler İçin Değil Milyarlar İçin Bitcoin: Elizabeth Stark ve Lyn Alden

Bu ikili sunum, sadece alıntılarla yakalanması zor olan bazı derin fikirler içeriyordu. YouTube’da arayın. Şiddetle tavsiye edilir.

Elizabeth Stark: “Bitcoin yalnızca dijital altınsa, parasal bir ağ olarak sağladığı muazzam potansiyelden yararlanmıyoruz. Sadece dijital bir şey değil.” Lighting Labs CEO’su, Lightning ağını kullanan tüm şaşırtıcı yeni ve gelişmekte olan projelerden bahsetti. “Lighting topluluğu ve Lighting laboratuvarlarında bizler, insan sayısının artması ve bu teknolojiyi bir sonraki milyar insana ulaştırma konusunda gerçekten tutkuluyuz.”

Lyn Alden: “Temel olarak ağ etkisini izlemek ve büyümeye devam ettiğini görmek gerçekten önemliydi. Ve bu, elbette, herhangi bir günde tweet atan milyarderlerden kaynaklanan fiyat dalgalanmalarından ayrı.” Gelişmelerin, proje sayısının, inşa edilen her şeyin varlığın fiyatından daha önemli olduğunu anlattı.

Bitcoin Yeşil Enerji Geçişini Nasıl Teşvik Edebilir?: Steve Lee ve Aaron van Wirdum

Steve Lee: Lightning Development Kit ve Bitcoin Design Guide’dan ve bunların daha iyi Bitcoin ürünleri yaratmada nasıl önemli olacağından bahsetti. Yeşil madencilikle ilgili bu düşünceyi de yineledi, “Bitcoin madenciliği kâr amaçlı bir iş ve bir numaralı maliyeti elektrik. Kârlarını maksimize etmek istiyorlar.” Bunu yapmanın yolu, enerjinin ucuz olduğu yere taşınmaktır. Yeşil madencilik için teşvikler sisteme dahil edilmiştir, “Diğer herhangi bir endüstriden önce %100 yenilenebilir kaynaklara yönelecektir.”

Aaron van Wirdum: “Kriz enerji kullanımıyla ilgili değil, Bitcoin ile ilgili.” Tezi, eleştirmenlerin Bitcoin’in değerli olmadığını, dolayısıyla her şeyin bir israf olduğunu düşünmesidir. Sonunda, insanlar bunun değerli olup olmadığına karar verecek. İnsanlar bunun için ödeme yapmaya istekliyse, devam eder. Değillerse, durur. Dolayısıyla enerji kullanımıyla ilgili tartışma anlamsızdır.

Bu ikili sunumun konferansın en komik anıyla kesintiye uğradığını belirtmekte fayda var. Bir Dogecoin taraftarı, sahneye atladı ve ortaya bu görüntüler çıktı.  

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner