Yükleniyor...

Bitcoin 32.000 Doları Gördü, Temmuz Ayından Bu Yana En Düşük Seviyeye Geriledi

Bitcoin bugün bir düşüş dalgası daha başlatarak, 32.

bitcoin 32 000 dolari gordu temmuz ayindan bu yana en dusuk seviyeye geriledi

Bitcoin bugün bir düşüş dalgası daha başlatarak, 32.900 dolara kadar geriledi. Yeni satış dalgası, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin kazanımlarını silmesinin ardından geldi.

Bitcoin, aşırı satım koşullarını işaret etse de düşmeyi sürdürdü. Bitcoin, Binance borsasında Temmuz’dan bu yana en düşük seviye olan 32.900 doları görerek son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bitcoin bu ay %27 gerilerken, büyük yatırımcılar dahi bir fiyat tabanı bulmakta zorlanıyor gibi görünüyor. 

Ethereum da benzer şekilde Binance’de 2.173 dolara kadar geriledi. ETH bu ay yaklaşık %30 düşüş yaşadı. Benzer şekilde piyanın diğer önde gelenleri olan Solana ve Cardano gibi projeler de son 24 saatte %20’yi bulan kayıplar yaşadı. 

Neden Düşüyor?

Son satış dalgası, ABD’li bankacılık devi Goldman Sachs’ın enflasyonun yükselmeye devam etmesi durumunda Fed’in daha hızlı bir sıkılaştırma öngörmesinin ardından geldi. Bununla birlikte, ABD ve Rusya arasındaki gerilim de riskli varlıklardan çıkışa yol açıyor olabilir. Goldman ekonomisti David Mericle, bir müşteri notunda şu ifadeleri kullandı:

“[Federal Açık Piyasa Komitesi’nin] enflasyon görünümü değişene kadar her toplantıda sıkılaştırıcı önlemler almak istemesi riski bulunuyor.”

Daha önce aktardığımız üzere bankacılık devi, bu yıl için 4 faiz artışı öngördü. Ayrıca 5. bir faiz artırımı ihtimali de konuşuluyor. Fed’in, 2022’de üç faiz artırımına ilişkin Aralık projeksiyonuna bağlı kalarak bu hafta piyasa beklentilerini hayal kırıklığına uğratması durumunda Bitcoin’de bir ara yükseliş (relief rally) yaşanabilir. 

Bitcoin yayın saati itibariyle 33.500 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner