Yükleniyor...

Bitcoin, 39.000 Dolar Seviyesini Geri Aldı

Bitcoin, 39.

bitcoin 39 000 dolar seviyesini geri aldi

Bitcoin, 39.000 dolar seviyesini geri almayı başardı. 

Kripto piyasası, bir haftalık bir düşüşün ardından kayıplarını geri almaya başladı. LUNA gibi bazı önde gelen altcoinlerde %16 gibi kayda değer yükselişler görüldü. 

LUNA’daki bu yükseliş, Terra ekosisteminin büyümesini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Singapur merkezli Luna Foundation Guard’ın (LFG), LUNA’yı birkaç önde gelen kripto fonu ve yatırımcısına satarak 1 milyar dolar topladığını açıklamasının ardından gerçekleşti. Kripto çevrelerinde bugüne kadarki en büyük biri fonlamalardan biri olan bu gelişme, Terra’nın stablecoin’i UST için Bitcoin cinsinden bir döviz rezervi oluşturmaya yönelik olacak. Geçtiğimiz günlerde 48 dolara kadar gerileyen LUNA, yayın saati itibariyle 60 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Piyasalar Toparlanıyor

Bilindiği gibi Bitcoin, Rusya Ukrayna gerginliği nedeniyle en son 2021 ortalarında görülen bir seviye olan 36.600 dolara kadar gerilemişti. Benzer şekilde önde gelen altcoinlerde de önemli düşüşler yaşanmıştı. 

Küresel piyasalar, Rusya-Ukrayna geriliminin makroekonomik etkilerine, enflasyona ve Fed’in şahin politikalarına tepki verdiğinden, kripto piyasasının değeri geçen hafta 2 trilyon dolardan 1.7 trilyon dolara kadar geriledi. Ardından ABD’nin Rusya’ya yaptırım uygulayacağını açıklaması ve daha sert adımlar atmakla tehdit etmesinin ardından piyasalarda bir toparlanma yaşandı. Söz konusu toparlanma, yaptırımların sıcak bir savaş ihtimalini zayıflatması nedeniyle yaşandı. 

ABD hisse senedi piyasası da duyurunun ardından bir miktar toparlandı. Ancak kripto piyasasında toparlanma daha şiddetli gerçekleşti ve Bitcoin 39.000 doları geri alırken LUNA ve ADA %10’un üzerinde; ETH, SOL ve XRP ise %7’nin üzerinde artış gösterdi. Toplam piyasa değeri ise %5.8 artarak 1.85 trilyon doları geri aldı. 

Piyasa Gözlemcileri Uyardı

Ancak bazı kripto piyasası uzmanları, yatırımcıları yükseliş konusunda uyardı. Uzmanlara göre mevcut makroekonomik duyarlılık, yukarı yönlü hareketleri sürdürmeye elverişli değil. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner