Yükleniyor...

“Bitcoin Altın ise Litecoin Gümüştür”: Cidden Böyle mi?

Altın ve gümüş arasındaki ilişki sıklıkla Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) arasındaki ilişkiye benzetilmektedir.

Bitcoin Altin ise Litecoin Gumustur

Altın ve gümüş arasındaki ilişki sıklıkla Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) arasındaki ilişkiye benzetilmektedir. Bu konuda uzmanlar ve yatırımcılar birçok farklı yorumda bulunmaktadır. Peki “Bitcoin altın ise, Litecoin gümüş müdür?” sorusunun cevabı nedir?

Başarılı yerli kripto para yorumcusu Tobby Kitty, bu konuya “güvenli liman” kavramı açısından bakıyor. Popüler isme göre, gümüş hiçbir zaman altının tahtını alamaz. Aynı Litecoin’in Bitcoin’in tahtını alamayacağı gibi. Ona göre gümüş güvenli bir liman değildir. Bu nedenle de altın gibi güvenilir bir yatırım aracı olamaz. Kitty, konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı.

“Gümüş güvenli bir liman değildir. Altın madencilerinin altın fiyatını baskılayacak miktarda altın çıkarması pratikte mümkün değildir. Ancak Gümüş çıkarımı arz şoku yaşatabilir. Gümüş inert değildir, endüstride kullanılır. Eskiden her ikisinin de parasal rolü vardı ancak gümüş daha küçük birimleri ödemede altından daha avantajlı olduğundan kullanılıyordu, daha sonra altına dayalı parasal sistem gelince gümüşün parasal özelliği tamamen bitti.”

“Gümüşü Litecoin Gibi Alıp Satarsın”

Kripto para yorumcusunun ifadelerine göre 1970 yılında pratikte gümüşü tekrar para yapmak için Hunt Kardeşler ciddi miktarda gümüş alımı yaptı. Maalesef sonuç hüsran oldu. Piyasadan yüklü miktarda gümüş topladılar, fiyatının artacağını tahmin ettiler, nitekim arttı. Sonra madenciler gümüş arzını o kadar artırdı ki bu durum 1 milyar dolar para kaybetmelerine neden oldu. Kitty, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Gümüşü aynı Litecoin gibi alıp satarsın. Sınırlı diye alternatif olamaz. Litecoin nasıl, Bitcoin’in verdiği güveni asla vermeyecek, ona asla alternatif olmayacaksa aynısı Gümüş/Altın için de geçerlidir. Hani diyorlar ya Bitcoin Altın ise Litecoin Gümüş. Evet doğru.”

Tobby Kitty, bir takipçisinin “Tahttan kasıt nedir?” sorusuna ise “Güvenli liman olması. Gümüş güvenli bir liman değildir. Altına rakip olamaz” ifadeleriyle yanıt verdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner