Yükleniyor...

Bitcoin ATM leri Tüm Dünyaya Yayılıyor

Bazen yeni girişimler, sizin ayağınıza yeni fırsatlar getirebilir.

Bazen yeni girişimler, sizin ayağınıza yeni fırsatlar getirebilir. İşte bu durum tam da Bitcoin ATM üreticilerinin başına gelen olayla aynı. Bitcoin piyasada büyük bir etki yarattıktan ve kullanıcı sayısının hızlı bir şekilde artmasından sonra, Bitcoin’lerin tüm dünyada yayılması ve kolay elde edilmesi için, Bitcoin ATM’leri kuruldu. Çalışanların New Hamspire’da yaşadığı ve üretimin Portekiz’de yapıldığı Bitcoin ATM’lerinin, Suudi Arabistan ve Singapur’a satışı gerçekleşti bile.

Bunlar sadece Bitcoin ATM’lerine sahip olan ülkeler. Bunun dışında Bitcoin ATM üreticisi Lamassu’nun açıkladığına göre 120 adet daha Bitcoin ATM’sinin tüm dünyada satışı gerçekleşti. Lamassu’nun yayınladığı haritaya göre, Bitcoin’in küresel anlamda ne kadar çekiciliği olduğunu görebilirsiniz. Bu hartiada Bitcoin ATM’lerinin satışının yapıldığı konumlar yer almaktadır.

bitcoin_atm2

Lamassu’nun CEO’su Zach Harvey, “İlerleyen zamanlar, Bitcoin ATM’lerinin, Kanada’dan Kırgızistan’a kadar uzanan sınırlarda, 25 farklı ülkeye teslimatı olacak ve Bitcoin ATM’lerinin arayüzü, Rusça ve Çince de dahil olmak üzere bir çok dilde tasarlanmış durumda.” diyerek, Bitcoin ATM’lerinin dünya çapında yayılmasını sağlıyor.

Lamassu şu ana kadar bir düzine kadar ATM teslimatını gerçekleştirdi ve diğer teslimatlar da 2014’ün bahar aylarında gerçekleşecek.

2013’ün Ekim ayında ise, diğer bir Bitcoin ATM üreticisi Robocoin şirketi de ilk halka açık Bitcoin ATM’sini Vancouver’da bir kafeye kurduklarını duyurdular. Kuruluşundan sonraki ilk ayda bu ATM’den 1 milyon doları geçen işlem yapıldığı açıklandı.

Tanesi 20.000 dolara mâl olan Robocoin’in ürettiği Bitcoin ATM’leri (Lamassu’nun ürettiği Bitcoin ATM’lerinden 4-5 kat daha pahalı) kullanıcılara hem Bitcoin satın alışında hem de satışında (ATM’ den nakit para alınabiliyor) yardımcı oluyor. Lamassu’nun Bitcoin ATM’lerinde ise sattığınız Bitcoin’ler için nakit para olarak karşılık alamıyorsunuz.

Bitcoin ATM’leri daha işin başında olmasına rağmen, bu alanda bir çok şirket iddalı ürünler çıkararak, şirketlerarası çekişmelere neden oluyor. Business Insider Australia’ nın, 21st Century Bitcoin Exchange adlı bir şirketin Avustralya’ daki ilk Bitcoin ATM’ sini kurması ile ilgili haberi yayınlaması üzerine, Lamassu hemen twitter üzerinden haberi doğrulayarak, kendi şirketlerinin de Melbourne’ da zaten Bitcoin ATM’ si kurduklarını söylemesi, bu alandaki rekabeti açıkça ortaya koyuyor.

Lamassu’nun makinelerinden birinin Bratislava, Slovakya’da kurulmasından sonra Juraj Bednr adlı bir kişi, Bitcoin ATM’lerinin kullanımının ne kadar kolay olduğunu göstermek için bir Youtube videosu hazırladı.

Harvey, Bitcoin ATM’lerini duyurduktan sonra şunları söylemişti: “Yeni bir startup için satışların bu kadar yüksek olması, her zaman heyecan vericidir. Bizim için en heyecanlı kısmı ise, milyonlarca insana, hiçbir efor sarfetmeksizin, her gün Bitcoin alım-satım imkanı sunmamızdır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner