Yükleniyor...

Bitcoin ATM’leri Vergi Denetimi Altına Alınıyor

Dünyadaki Bitcoin ATM’leri sayısı arttıkça, ABD İç Gelir Servisi (IRS) de bunlara karşı denetlemelerini arttırmayı hedeflemekte

bitcoin ATMleri

Dünyadaki Bitcoin ATM’leri sayısı arttıkça, ABD İç Gelir Servisi (IRS) de bunlara karşı denetlemelerini arttırmayı hedeflemekte. Bu denetlemelerin amacı kara para aklama olayları ve vergiler. Geçtiğimiz günlerde de yayınladığımız haberimizde belirttiğimiz gibi ABD’de şu an 4131 Bitcoin ATM’si bulunuyor. Kullanıcılar bu ATM’ler üzerinden ufak bir komisyon ödeyerek Bitcoin alıp satabiliyor. Kullanışlı bir cihaz olarak kabul edilen bu ATM’ler regülatörler arasında endişeye yol açtı. Bloomberg’e göre üst düzey IRS yetkilisi geçen hafta ATM’lerin yarattığı potansiyel vergi etkilerine “çok” odaklandıklarını söyledi.

Bitcoin ATM’leri ile İlgileniyoruz

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

IRS ceza soruşturması şefi John Fort, Bloomberg’e “Biz bunlara ve banka hesaplarına bağlanabilecek olanlara bakıyoruz” dedi. Fort, “Başka bir deyişle, içeri girebilir, para koyabilir ve Bitcoin‘i alabilirsiniz. Burada ATM’yi kullanan kişi ve fonların kaynağının ne olduğu, ayrıca operatörleri ile potansiyel olarak ilgileniyoruz” diye konuştu.

CoinATMRadar, artık dünya genelinde 6 binden fazla Bitcoin ATM’sinin çalıştığını söylüyor. Yükselen trend devam ederse, sayının önümüzdeki birkaç yıl içinde 10 bini geçmesini bekleyebiliriz. Fort, “Müşterini tanı ve kara para aklama karşıtı düzenlemelere aynı şekilde uyulması gerekiyor ve bazılarının bu düzenlemelere bağlılık düzeylerinin farklı olduğuna inanıyoruz” dedi. Kullanıcıların dijital para birimlerini takas etmelerini sağlayan kripto para ATM’leri, suçluların para aklama potansiyelleri nedeniyle sıklıkla inceleniyor. Daha geçen hafta, Avustralya makamları kayıtsız bir kripto para birimi değişimi olduğu iddiasıyla bir adamı tutukladı ve soruşturmanın bir parçası olarak bir alışveriş merkezindeki kripto para birimi ATM’sini ele geçirdi.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x