Yükleniyor...

Çin, Kripto Paraların Önüne Set Çekmeye Devam Edebilecek mi?

Çin, nakitsiz ve özellikle son günlerde Blockchain dostu bir ülkeye dönüşmüş durumda.

Çin Kripto Paraları Daha Ne Kadar Baskılayabilir

Çin, nakitsiz ve özellikle son günlerde Blockchain dostu bir ülkeye dönüşmüş durumda. Ülke, jeopolitik rakiplerine karşın ortaya çıkan Blockchain teknolojisini benimseme kararı aldı. Ayrıca teknolojinin devlet kurumlarını iyileştirmenin en iyi yolu olarak görüyor.

Çin ekonomisi son birkaç yılda nakitsiz ödemelere odaklanan politikasına hız verdi. Bu politikayı Alipay, Weibo ve diğer teknoloji devleri destekliyor. Şu anda Çin’de telefonunuzla hemen hemen her şey için ödeme yapabilirsiniz. Bu büyük sıçrama 2015 ve 2016 yılları arasında gerçekleşti ve ülkedeki nakitsiz ödemelerin işlem değeri yüzde 382 arttı. Şimdi, nakitsiz ödemeler ülkede norm haline gelmiş durumda.

Bu değişimin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için anlamı son derece büyük. Çünkü uzmanlara göre kripto paralara yöneliş zamanla hız kazanacak. Kripto para birimleri sektörü başlangıçta ödemeler ve düzensiz bankacılık uygulamalarındaki sorunları çözmek için ortaya çıktı. Ancak, Çin’de kripto para birimleri olmadan halihazırda büyük oranda tercih edilen nakdi ödemeler mevcut olduğundan kripto para birimlerinin mevcut sistemlere dahil edildiğini görmemiz çok daha muhtemel duruyor. Bu nedenle, ülkedeki Alibaba gibi lider teknoloji devlerinin çoğu uzun zamandır Blockchain’e yatırım yapıyor. Şu anda tüm Blockchain bazlı patentlerin üçte ikisi Çin’den.

Kripto Paralar için Altyapı Hazır Durumda

Dünyanın diğer bölgelerinde kripto para birimleri günlük tüketici faaliyetlerine dahil edilmeye çalışıyor. Ancak, Çin’de fintech altyapısı oldukça olgunlaştı. Bu, kripto para birimi projelerinin etkin bir şekilde mevcut modellere bağlanabileceğini, böylece benimsenmenin daha kolay olacağı anlamına geliyor.

Çin Devlet Başkanı Xi ve Çin hükümeti “kripto para birimleri” konusunda şüphelerini dile getirdiler ve yalnızca Blockchain teknolojisine odaklanmayı tercih ettiler. Ancak, yakında kripto para birimleri olmadan Blockchain’in hiçbir mantığının olmadığını anlayacaklar gibi duruyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner