Yükleniyor...

Bitcoin, Az Oynaklık Sebebiyle Bazı Hisselerden Daha Stabil

Bitcoin, düşük volatilitesi sebebiyle Amazon ve Meta hisselerinden daha stabil bir konuma ulaştı.

btc

Bitcoin, düşük volatilitesi sebebiyle Amazon ve Meta hisselerinden daha stabil bir konuma ulaştı.

Şu anda, Apple hisseleri ve altın gibi varlıklar Bitcoin’den daha istikrarlı yatırımlar olarak değerlendiriliyor. Buna karşın Bitcoin’in fiyatı, teknoloji devleri Amazon ve Meta’daki hisselerden daha az değişkenlik göstermektedir.

Bitcoin, Bu Sıralar Düşük Volatilite ile Dikkat Çekiyor

Bitcoin, genellikle daha stabil fiyat hareketleriyle bilinen hisselerdense daha volatil olduğundan riskli varlıklar konumunda bulunuyor. Ancak dünya genelindeki en büyük kripto para birimi, şu anda teknoloji devleri Amazon ve Meta’daki hisselerden daha az volatiliteye sahip.

bitcoin

Bitcoin‘in oynaklığı, yaz aylarının düşük işlem hacmiyle karakterize edildiği bir dönem olan “yaz durgunluğu” sırasında alışılmadık derecede düşük seviyelere geriledi. Aslında, bu yaz, 2020’den bu yana en sakin yaz dönemi olma yolunda ilerliyor.

Analist Rebecca Stevens, Bitcoin’in 2021 yazında, Mayıs ayında yaşanan düşüşün ardından belirgin bir istikrarsızlık yaşadığını belirtmektedir.

Bitcoin’in oynaklığı, henüz altın ve Apple hisseleri gibi güçlü varlıklarla rekabet edecek kadar düşük seviyelere inmemiş olsa da, mevcut seviyesiyle Meta ve Amazon hisselerinin yüzde 34’lük ve yüzde 44’lük oynaklık oranlarından daha fazla istikrar sağlamakta. Dow Jones Endüstriyel Ortalama’nın oynaklık oranı ise yüzde 13 civarındadır, bu da Bitcoin’in diğer varlıklara göre daha yüksek volatiliteye sahip olduğunu göstermektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner