Yükleniyor...

Bitcoin Balinaları Şubat Ayında En Az 140.000 BTC Sattı

Son fiyat düşüşünün arkasında Bitcoin balinaları mı var?

bitcoin balinalari subat ayinda en az 140 000 btc satti 1

Son fiyat düşüşünün arkasında Bitcoin balinaları mı var? Zincir içi analiz, yalnızca Şubat ayında büyük cüzdanların yaklaşık 7 milyar dolar değerinde BTC elden çıkardığını gösteriyor.

Haftalarca önemli miktarlarda BTC biriktirdikten sonra, Bitcoin balinaları son birkaç gün içinde bazı varlıklarını elden çıkararak bu eğilimi tersine çevirmiş görünüyor. İlginç bir şekilde bu, BTC’nin düşen fiyatından balinaların sorumlu olup olmadığı sorusunu gündeme getiren büyük piyasa çöküşüyle ​​aynı zamana denk geldi.

Balina Cüzdanı Artış Trendi Sona mı Erdi?

Lider kripto para birimi, daha bir hafta önceye kadar rekor üstüne rekor kırıyordu. Sadece bir hafta geriye gidersek, BTC’nin yeni rekorlara yöneldiğini ve sonucusunu ise 58.400 dolar ile belirlediğini görüyoruz. Ancak bu eğilim şiddetle tersine döndü. Bitcoin birkaç gün içinde değerinin %20’sinden fazlasını kaybetti ve kaybetmeye de devam ediyor.

Bununla birlikte, kurumsal yatırımcıların Coinbase’den 650 milyon doların üzerinde BTC çekmesi, Square’in 170 milyon dolar daha satın alması ve MicroStrategy’nin varlığa 1 milyar dolar daha tahsis etmesi nedeniyle piyasadaki genel duyarlılık nispeten yükseldi.

Kripto para topluluğu, bu sert düşüşün arkasındaki olası nedenlerin ne olabileceği konusunda spekülasyon yaparken, Glassnode verileri Bitcoin balinalarının olası rolünü ana hatlarıyla ortaya koydu.

Analiz şirketi, 1.000 BTC veya daha fazlasını içeren bu tür adreslerin Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar geçen 11 ayda yükselişte olduğunu kaydetti. Şirket, cüzdanların %14’ten fazla arttığına dikkat çekti.

Aynı dönemde, BTC’nin fiyatı Mart ayı ortasındaki en düşük seviyesi olan 4.000 dolardan yaklaşık 60.000 dolara fırladı. Ancak, aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi balinalar, geçen hafta ellerinde tuttukları miktarı önemli ölçüde azaltarak kar elde etti.

bitcoin balinalari subat ayinda en az 140 000 btc satti
Kaynak: CryptoPotato

“Whale to humpback” olarak adlandırılan balina kategorisinin (1.000 ila 10.000 BTC tutan) arzı Şubat ayında yaklaşık 140.000 BTC azaldı. Dolar cinsinden bu önemli miktar 6.5 milyar dolardan fazlasına karşılık geliyor.

Peki ya Kuzey Amerika’nın İlk Bitcoin ETF’si?

Glassnode, Kanada’da yakın zamanda piyasaya sürülen Bitcoin ETF’inin hafife alınan rolüne de değindi. Purpose Bitcoin ETF, geçtiğimiz haftalarda lider kripto para biriminin performansını izleyen ilk onaylanmış Kuzey Amerika borsa yatırım fonu olmuştu.

Ürünün var olduğu ilk haftalar, birkaç gün içinde 400 milyon dolar topladığı için oldukça iyimser geçti. Daha yeni veriler, elde tutulan miktarın 10.000 BTC’ye (yaklaşık 500 milyon dolar) yükseldiğini gösteriyor.

bitcoin balinalari subat ayinda en az 140 000 btc satti
Kaynak: CryptoPotato

Bu, büyük Kuzey Amerika bölgesinde düzenleyici onaylı ilk Bitcoin ETF’si olarak, BTC’nin benimsenmesi ve ardından fiyatı üzerinde uzun vadeli büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner