Yükleniyor...

Bitcoin Balinasından Yatırımcılara DeFi Uyarısı Geldi

Önemli bir Bitcoin balinası, yeni kripto para trader’larına önemli uyarılarda bulundu.

bitcoin balinasi defi konusunda uyardi

Önemli bir Bitcoin balinası, yeni kripto para trader’larına önemli uyarılarda bulundu. Joe007 takma adıyla tanınan balina, 34 bin takipçisine şu anda kripto para piyasasında trend olan merkezi olmayan finansmanın (DeFi) muhtemelen birçok ICO token’ının yolunu izleyeceğini söylüyor. Trader, bu noktayı vurgulamak için Synthetix’in kurucusu Kain Warwick tarafından yayınlanan uyarıyı retweetledi:

“DeFi erken ve tehlikelidir. Her türlü riskimiz var: Hack’ler, hatalar, dolandırıcılar, merkezileştirme, manipülasyon.”

Joe, DeFi’yi sonunda bir dolandırıcılıkla (exit scam) sonuçlanacak bir “quazi-ponzi” oyunu olarak nitelendiriyor. Kripto stratejisti, bir DeFi kripto parasından çok para kazandığını iddia etse de, yeni yatırımcıların çok az veya hiç temel değeri olmayan kripto para varlıklarına yatırım yapmalarını şiddetle eleştiriyor.

Küçük Hacimli Varlıklara Yapılan Yatırımı Eleştirdi

Joe, yeni trader’ların, genellikle çabuk zengin olma isteğiyle küçük hacimli kripto paralara daldığını ifade etti. Joe’ya göre, acemi trader’lar işin sonunda değersiz kripto paraları çantalarında tutuyor ve sermayelerini kaybediyor.

coingecko verisi

Bir DeFi kripto parasının sıfıra yolculuğu, Joe’nun exit scam tanımını doğru bir şekilde gösteriyor gibi görünüyor. CoinGecko’ya göre, son zamanlarda popüler olan DeFi projesi YAM, 13 Ağustos’ta piyasa değerinin yaklaşık 60 milyon dolara yükselmesine ve birkaç saat içinde 0 dolara düşmesine tanık oldu.

“DeFi Patlaması Henüz Bitmedi”

DeFi kripto paralarına yatırım yapmak kimisine göre çeşitli riskler taşırken, kripto yatırım fonu DTC Capital Başkanı Spencer Noon, yeni ortaya çıkan sektörün daha fazla potansiyele sahip olduğuna inanıyor.

Messari araştırmacısı Ryan Watkins de DeFi patlamasının henüz bitmediğine inanıyor. DeFi’ın tüm kripto pazarının yalnızca %1,5’ini temsil ettiğini ve sektörün piyasaya yeni para akmasına güvenmeden büyümeye devam edeceğini söylüyor. Watkins, ihtiyaç duyduğu tek şeyin sermayenin yeniden tahsisi olduğunu savunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner