Yükleniyor...

“Bitcoin Balinasıyım” Demek için Ne Kadar BTC’ye Sahip Olmak Gerekiyor?

Zaman zaman Bitcoin balinalarının yaptığı işlemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Bitcoin Balinası

Zaman zaman Bitcoin balinalarının yaptığı işlemleri sizlerle paylaşıyoruz. Bitcoin balinaları yüklü miktarlarda transferler yaparak kripto para piyasasını etkilemeyi hedefliyorlar. Peki bir Bitcoin balinası olmak, piyasaları etkilemek için ihtiyaç duyulan BTC miktarı ne?

Kısa bir süre önce kripto para piyasasının en büyük transferinden birisi gerçekleşti ve bir Bitcoin balinası tek işlemle 10 milyar dolar değerinde BTC’yi taşımıştı. Bu işlemin sahibi piyasanın bilinen Bitcoin balinalarından farklıydı çünkü bir kripto para borsası değildi. Yapılan bu işlem büyüklüğü ile son derece dikkat çekiciydi, çünkü neden olabileceği bir satış dalgası ile piyasası olumsuz yönde etkileyebilirdi.

Bitcoin balinaları piyasası istedikleri yönde hareket ettirebilecek güce sahipler. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda Diar yaptığı bir araştırma ile dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzde 55’inden fazlasını tüm Bitcoin cüzdanlarının sadece yüzde 1’inden daha azının kontrol ettiğini ortaya koymuştu. Araştırma çok az sayıdaki insanın Bitcoin fiyatının ne yönde hareket edeceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Bir Reddit kullanıcısı bu konuya değinerek Bitcoin balinası olmak için sahip olunması gereken BTC miktarını ve zamanla bu miktarın nasıl değiştiğini ortaya koydu ve farklı görüşler öne sürüldü:

“10 yıl önce 10.000 Bitcoin’e sahip olsaydınız bir balina olmanız mümkün değildi. Siz sadece bir pizza yiyicisiydiniz. Bugün 1.000 BTC’nin sizi balina yapacağına inanıyorum. 100 BTC’nin sizi balina olarak nitelendirdiği bir gelecek var mı? 10 BTC? Tek bir coin ile?”

10 yıl önce 10.000 BTC’ye sahip olsanız bile bir balina olmanız mümkün değildi. Çünkü Bitcoin adreslerinin sayısı bir hayli az ve mevcut adreslerin büyük çoğunluğu yüklü miktarda BTC’ye sahipti.

Bazı insanlar gelecekte durumun daha da değişeceğini ve bir Bitcoin balinası olmak için yalnızca 0.28 BTC’ye sahip olmanın yeterli olacağına inanıyor. Bazılarına göre ise sahip olunması gereken BTC miktarının daha da artacağı görüşünde.

Bitcoin piyasalarını yönlendirme kabiliyetinin USD değeri ile uzaktan yakından ilgisi yok. Bu toplam Bitcoin arzının yüzdesine göre değişiyor. Bazıları bunun böyle olmadığını, piyasayı etkileme kabiliyetinin ne kadar BTC’ye sahip olduğunuzdan ziyade piyasalardaki toplam likidite miktarına göre değiştiğini belirtiyorlar. Yani daha fazla kişinin elinde BTC tutması durumunda daha az likidite olacak ve daha az miktarda BTC ile daha fazla etkiye sahip olunabilir.

Genel olarak bir Bitcoin balinası olmak için sahip olunması gereken BTC miktarı konusunda net bir görüş bulunmuyor. Dahası, 1 BTC gelecekte çok değerli olabilir, ancak 21 milyon BTC arzının yanında 1 BTC devede kulak kalacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner