Yükleniyor...

Bitcoin Bir Şirket Olsaydı Dünyanın En Büyük Kaçıncı Şirketi Olurdu?

CoinMarketCap'in verilerine göre 172.

Bitcoin BTC Şİrket

CoinMarketCap’in verilerine göre 172.8 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ile Bitcoin şu anda dünyanın en büyük kripto para birimi. Peki, Bitcoin bir şirket olsaydı böylesi bir piyasa değeri ile sizce dünyanın en büyük kaçıncı şirketi olurdu?

Statista’nın “2019 yılında piyasa değeri ile dünyanın en büyük 100 şirketi” listesinde 961.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile Apple ilk sırada yer alırken onu 946.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile Microsoft takip ediyor.

Dünyanın En Büyük Şirketleri

Listede Amazon, Alphabet, Facebook ve Alibaba gibi onlarca dev şirket bulunuyor ve bu devlerin arasında Bitcoin’in yer bulması zor gibi görülebilir, ancak durum tam olarak öyle değil.

Bitcoin mevcut piyasa değeri ile listeye 49. sıradan giriş yapıyor. Bu sıralama en büyük kripto para biriminin Citigroup, Netflix, Unilever, L’Oréal Group, BP ve Total gibi birçok şirketten daha büyük olduğu anlamına geliyor.

Elbetteki gerçekte Bitcoin’in böyle bir listeye girmesi söz konusu bile olamaz. Tümüyle merkeziyetsiz olan ve bu yönü ile öne çıkan Bitcoin’in de zaten böyle bir iddiası bulunmuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner