Yükleniyor...

Bitfinex ve Tether Davası Siyasi Bir Meseleden İbaret Olabilir

Dün, Tether ve Bitfinex‘in sahibi olan iFinex‘in yargılandığı davanın ilk duruşması New York’ta görüldü.

ABD Bitfinex Tether

Dün, Tether ve Bitfinex‘in sahibi olan iFinex‘in yargılandığı davanın ilk duruşması New York’ta görüldü. New York Başsavcılığı (NYAG) arasındaki hukuk mücadelesindeki ilk duruşmadan erteleme kararı çıktı.

Çinli Bitcoin milyoneri ve aynı zamanda Bitfinex hissedarı olan Zhao Dong, ABD’nin Bitfinex ve Tether‘a karşı tutumunun doğruyla yanlışın birbirinden ayrılmasından ziyade siyasi bir mesele olduğunu iddia etti.

Mahkemenin erteleme kararı sonrası Weibo’da konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Dong, “Bitfinex ve Tether’ın durumu şimdilik iyi. Yine de, NYAG gözlerini onlardan ayırmayacaktır. Bu ABD makamları için bir doğru-yanlış meselesi değil, tamamen siyasi bir konu. Tıpkı Huawei konusunda olduğu gibi.” değerlendirmesinde bulundu.

Tether’in sabit değerli kripto para birimi USDT ile ilgili uzun süredir devam eden kuşkular NYAG’nin açtığı davayla daha da artmış durumda. Buna karşın 1 USDT hala 1 ABD dolarına karşılık geliyor olmasından dolayı kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. USDT’ye en çok ilgi gösterenler ise Çinli kripto para trader’ları. Chainanalysis’in verilerine göre, Çinli kripto para borsaları toplam USDT alım satım hacminin yüzde 60’ından fazlasını karşılıyorlar.

iFinex ile NYAG arasındaki hukuk mücadelesi Nisan ayından bu yana devam ediyor. NYAG, iFinex’in 850 milyon dolarlık kaybı Tether’in rezervlerini kullanarak örtbas ettiğini iddia ediyor. iFinex ise bu iddiayı reddederek 850 milyon dolarlık fonun kaybolmadığını, dondurulduğunu ve Bitfinex’in New York’taki müşterilere hizmet vermediği için NYAG’nin dava açma konusunda yetkili olmadığını savunuyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x