Yükleniyor...

En Büyük Altcoin Ethereum 4 Yaşında!

Fikir babalığını Vitalik Buterin'in yaptığı en büyük altcoin Ethereum bugün 4.

Ethereum 4 Yaşında

Fikir babalığını Vitalik Buterin’in yaptığı en büyük altcoin Ethereum bugün 4. yaşına ayak bastı. 2013’te geliştirmelerine başlanan ve 30 Temmuz 2015’te piyasaya ancak sürülebilen Ethereum, beraberinde getirdiği halka açık akıllı sözleşmeleri, açık kaynak kodlu olması ve merkeziyetsiz olmasından dolayı şu anda Bitcoin’den sonraki en büyük kripto para birimi konumunda.

Ethereum bu süreçte geliştiricilerin kendi Ethereum token’larını kullanıp yeni kripto para birimleri üretebildikleri merkeziyetsiz bir bilgi işleme platformuna dönüştü. Bu da Ethereum’u kripto para endüstrisinin önemli bir değeri olmasını daha da pekiştirmiş oldu.

Ethereum’un fikir babası Buterin, Ethereum’u şu sözlerle tanımlıyor:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyor olsaydık Bitcoin’e altın, Litecoin’e gümüş, Ethereum’a ise petrol derdim. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacak. Dünyada petrol nasıl birçok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerli. Bu nedenle biz Ether’i “kripto yakıtı” olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Ethereum, sadece sahip olduğu üstün ve benzersiz özelliklerle değil, aynı zamanda blok süresi bakımından da oldukça iyi. Ethereum hıza ve hacme önem verenlerin uğrak noktası. Bugün en büyük kripto para birimi Bitcoin’in blok süresi yaklaşık 10 dakika iken bu süre Ethereum’da 14-15 saniye arasında değişmektedir. Gerek işlem ücretleri ve bant genişliği, gerekse depolama gereksinimleri ve hesaplama karmaşıklığı bakımından rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner