Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 1 Milyon Dolara Ulaşabilecek Mi? Trilyon Dolarlık Şirket Araştırdı

Trilyon dolarlık varlık yöneticisi Fidelity, popüler ve tartışmalı bir Bitcoin (BTC) fiyat modelini inceledi.

Bitcoin BTC 1 Milyon Dolara Ulasabilecek Mi Trilyon Dolarlik Arastirdi

Trilyon dolarlık varlık yöneticisi Fidelity, popüler ve tartışmalı bir Bitcoin (BTC) fiyat modelini inceledi. Fidelity Digital Assets’in yakın tarihli bir raporu, dolaşımdaki bir emtia miktarını yılda çıkarılan miktara bölen stok-akış oranını analiz etti.

Kripto para analisti PlanB, bir varlığın fiyatı ile S2F oranı arasındaki korelasyonu kullanarak Bitcoin’in değerinin 2029 yılına kadar 1 milyon dolara yükseleceğini tahmin etmektedir.

Stok-Akış Modeli Bitcoin (BTC) Fiyatını Belirleyebilir

Stok-akış oranının Bitcoin’in gidişatını tahmin etmenin doğru bir yolu olup olmadığı konusunda şiddetli bir tartışma olsa da, Fidelity, modelin kıt varlıkları analiz etmek için güvenilir bir araç olduğunu söylüyor. Firma tarihsel olarak, metriğin belirli bir metanın başarılı bir değer deposu haline gelip gelmeyeceğini yargılamanın sağlam bir yolu olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Mevcut arza göre düşük üretim oranı nedeniyle ikiye katlanması zor olan bir stoğa sahip mallar, tarihsel olarak üstün değer depoları olarak hizmet etmişlerdir. Bu tür ürünler, büyük ölçüde yatırım amaçlı ve bazen de endüstriyel kullanımlar için kullanılmaktadır. Öte yandan, arzda büyük artışlara yatkın olan tüketim malları, değer depolamada daha az etkilidir.

Analist, Bitcoin’i yatırım ve tüketim için kullanılan emtialarla karşılaştırmak için stok akış modeline uyarladı ve metriğin kullanımı o zamandan beri genişledi ve hatta orana dayalı modellere yol açtı. Çağlar boyunca en dayanıklı değer deposu olan altın, en yüksek stok-akış oranına sahipken, onu Bitcoin (bugün) ve gümüş izliyor. Son yarılanmanın (Mayıs 2020) ardından, altın ve Bitcoin oranı arasındaki boşluk sıkıştı. Bitcoin’in akış stoku, bir sonraki yarılanmanın (2024) ardından altını gölgede bırakacak.”

stok akis

Bitcoin (BTC) Şimdilik Modele Uygun Hareket Ediyor

Grayscale, Fidelity’nin yüksek S2F oranlarına sahip emtiaların genellikle yatırımcılar tarafından arandığına dair değerlendirmesini yansıtıyor. Yatırım devi, bir varlığın fiyatı ile S2F oranı arasındaki pozitif ilişkiye göre rağbet gördüğünü belirtiyor:

“Bitcoin, altın ve gümüş gibi yüksek stok-akış oranlarına sahip emtialar tarihsel olarak değer depoları olarak kullanılmıştır. Alttaki grafik, gelecekteki bir fiyatı tahmin etmek için Bitcoin’in fiyat ve hisse senedi akışı arasındaki tarihsel ilişkisini kullanan popüler bir modeli göstermektedir.”

stok akis2

Ancak Grayscale, S2F fiyat modelinin varlığın değerinde bir artışı garanti etmediği konusunda uyarıyor:

“Fiyatın bu stok-akış modelini yüksek korelasyonla izlediği doğru olsa da, ilişki sahte olabilir ve fiyat takdiri için gerekli talebi hesaba katamaz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner