Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) 4 Yıldır Altından Daha Güvenli Bir Yatırım

Bitcoin'in (BTC) savaştığı cephelerden biri, bir varlık olarak yatırım yapmanın başarılı olduğunu kanıtlıyor.

Bitcoin BTC 4 Yıldır Altından Daha Güvenli Bir Yatırım

Bitcoin’in (BTC) savaştığı cephelerden biri, bir varlık olarak yatırım yapmanın başarılı olduğunu kanıtlıyor. Tartışmalara göre kripto para birimi uzun vadeli bir yatırım için çok değişken. Bununla birlikte, akıllı sözleşmelerin babası Nick Szabo‘nun attığı bir tweet, Bitcoin’in Risk Ayarlı Getirilerinin dört yıldan uzun süredir diğer popüler varlıklardan çok daha ağır bastığını gösteriyor.

Szabo (@ NickSzabo4), Sharco Oranını kullanarak Bitcoin’i ABD Hisse Senetleri, ABD Gayrimenkulleri, Tahviller, Altın, Petrol ve yükselen para birimleri üzerinde riske göre ayarlanmış getiriler üzerinden yükseldiği bir grafik tweetledi. Sharpe Oranı, yatırımcılara riske kıyasla yatırımın geri dönüşünü göstermektedir. Oran, birim oynaklık veya toplam risk başına risksiz oranın üzerinden hesap edilen ortalama getiridir.

Bu grafikten elde edilen sonuca göre, Bitcoin değişken bir varlık olmasına ve dolayısıyla daha yüksek bir riske sahip olmasına rağmen, performansı Altın ve Emlak gibi geleneksel olarak daha güvenli görülen varlıkların risk oranının daha altında görünüyor.

BTC Oynaklığı

Volatilite, Bitcoin için iki ucu keskin bir kılıç olmuştur. 2017 boyunca yukarı yönlü oynaklığın onu ana akımın içine itmesinden ötürü birçok bireysel yatırımcı, BTC tutarak elde edecekleri kazancı fark etti. Daha sonra 2018 ayı piyasasında, birçok yatırımcı düşüşlerden ötürü iki kez düşünmeye başladı.

Bununla birlikte, Szabo’nun belirttiği gibi, Bitcoin, dört veya daha fazla yıldır volatilite riskinin getirilerden ağır bastığını kanıtladığı için yatırım yapmaya değer bir varlık olarak görülüyor.

Sharpe Oranında Bitcoin’e yaklaşan tek varlıklar hisse senetleri ve gayrimenkuller. Birçok insan durgunlukta Bitcoin’in ideal bir seçim olacağını savunuyor. Diğer tarafta, bazıları Bitcoin’in finansal krize karşı korunmak için çok riskli olacağını ifade ediyor. Yine de, Szabo tarafından hazırlanan grafik, riskin ödüle değeceğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner