Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ABD Doları’nın Yerini Alacak mı?

Habertürk köşe yazarı Cüneyt Başaran, bugünkü yazısında Bitcoin ve Blockchain'e yer verdi.

bitcoin dolari yener mi

Habertürk köşe yazarı Cüneyt Başaran, bugünkü yazısında Bitcoin ve Blockchain’e yer verdi. Başaran, “Blockchain, Bitcoin ve Değişim” adı altında yazdığı yazısında önemli noktalara değindi.

Başaran, öncelikle sıklıkla sorulan “Bitcoin 20.000 dolar olacak mı, kripto para birimleri ABD dolarını tahtından edecek mi?, G-7’nin dijital paralar için hazırladığı düzenleme kripto para dünyasını bitirir mi?” soruları köşesine taşıyarak, son dönemde kripto para topluluğu arasında bu konuların konuşulduğundan bahsetti.

Başaran, kripto para piyasasının rekor işlem hacimlerine ulaştığını belirterek bazı istatistiki bilgiler verdiği yazısında, şu ifadeleri kullanıyor:

“Kripto paralarda yapılan alım satım işlemleri, Kovid’in etkisi ile rekor kırmış. 2020 yılında günlük kripto para alım satım hacmi geçen Şubat ayında 33 milyar doları bulmuş. Statista’nın rakamlarına göre, ABD’de yetişkin nüfusun yüzde 15’inin kripto para cüzdanı var ve yatırım yapmış. Bunların yarısından fazlası da 2020’nin ilk yarısında ilk işlemi yapmış.”

Başaran, Amerikalılar arasında yapılan bir araştırmayı da paylaşarak “Kripto para yatırımınız var mı?” sorusuna yüzde 73’ün “Hayır yok ve planım da yok“ cevabını verdiğini dile getiriyor. Başaran ayrıca kalan yüzde 27’lik kısmın yüzde 15’inin hali hazırda kripto para yatırımı yapmış olduğunu, yüzde 12’sinin ise önümüzdeki 12 ay içinde yatırım yapmayı planladığını belirtiyor.

Başaran’a göre Türkiye’de kripto paraya olan ilgi yüksek. Buna sebep olarak ise BtcTürk üzerinde açılan hesap sayısının 1.3 milyonu bulmasını gösteriyor. Diğer kripto para borsalarını da ekleyince 2 milyon hesap olduğunun tahmin edildiğini dile getiriyor.

Sınırlı Bilgi

Başaran’a göre kripto para birimlerine ciddi bir ilgi var ama bilgi eksiği de bir o kadar fazla. Başaran, Morgan Stanley Yatırım Bankacılığı Baş Stratejisti Rushir Sharma’nın “Bitcoin ABD Dolarının saltanatına son verebilecek mi?” başlıklı yazısına atıfta bulunarak çeşitli açıklamalar yapıyor.

Sharma’nın birkaç sebepten ötürü ABD Doları’nın 100 yıla varan rezerv para statüsün zora girdiğini düşündüğünü söyleyen Başaran, altının alternatif olarak öne çıkabileceğini dile getiriyor. Başaran, şu ifadeleri kullanıyor:

“Altının yıllardır kabul görmüş içsel değer bulundurma kabiliyeti dolayısı ile yatırımcılar ve diğer devletler tarafından daha çok tercih edilmesi muhtemel. Ancak yıllık 20 trilyon doları bulan (Yüzde 65’inde ABD doları kullanılıyor) küresel ticarette, altının ABD Doları’nın yerini alması mümkün değil.”

Başaran, küresel ticarette ABD doları yerine herkesin üzerinde hemfikir olabileceği yeni bir alternatife ihtiyaç duyulabileceğini dile getiriyor. Peki bu Bitcoin olabilir mi? Rushir Sharma’ya göre olabilir. Peki Başaran’a göre? Başaran, Sharma’nın tüm argümanlarına katıldığını dile getiriyor.

Başaran pandemi sırasında insanların uzaktan erişimli, fiziksel temasın az olduğu alışveriş türüne alıştığını dile getiriyor ve Bitcoin hakkında düşüncelerini ekliyor:

“Bitcoin bu anlamda kripto para dünyasının en yüksek teknolojili, en hızlı parası olmasa da oluşturduğu kuvvetli algı, ilk ortaya çıkan blockchain tabanlı kripto para olması, rahat para transferi yapılabilmesi gibi sebeplerden dolayı ABD Doları ile mukayese edilmeye başlandı.”

Başaran, şu soruyu soruyor: “Peki Bitcoin, ABD Doları’nın yerini alabilir mi? Dünya bu noktaya gelir mi?” Ardından şu önemli detayları listeliyor:

  • Fidelity, Blackrock gibi dev yatırım fonları tarafından Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapan fonlar kurulması
  • Paypal’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden bazılarının alım satımına ve saklanmasına izin vermesi
  • Visa’nın kripto para birimi adımı
  • Jp Morgan’ın JP Coin’i çıkarması
  • ABD’de ilk defa bir fonun faiz ödemelerini kendi çıkarttığı coin üzerinden yapılmasına izin verilmesi
  • Faceobook’un eski Libra yeni Diem isimli dijital para birimi için hazırlıkları

Başaran’a göre dünyanın çıktığı bu hızlı yolculuğun anahtar kelimesi Bitcoin değil, Blockchain.  Büyük kırılmayı tetikleyecek gelişmelerden de bahseden Başaran, şu ifadeleri kullanıyor:

“Ethereum platformu üzerinde oluşturulan akıllı kontratlar, merkeziyetsiz finans uygulamaları ile hızla büyüyen mevduat /kredi uygulamaları, Ripple ağı üzerinden swift sistemini tarihe gömecek ödeme sistemi teknolojisi.”

Başaran’a göre Bitcoin bu işin kaymağını yemeye hazırlanıyor fakat Bitcoin’in ABD Doları’nın saltanatını yıkacak olarak görülmesini yanlış buluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner