Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Analizi: Bitcoin (BTC) Fiyatı 8.100 Dolarda Destek Buldu! Sırada Ne Var?

30 Mayıs’ta 9.

Bitcoin BTC Fiyat Analizi

30 Mayıs’ta 9.090 dolar seviyesini gören Bitcoin (BTC) fiyatı sert şekilde düşüşe geçti. O dönem birçok analist böyle bir düzeltmenin yaşanacağını, yüzde 20 ila yüzde 40 arasında bir fiyat düzeltmesinin görüleceğini ifade ediyorlardı.

Bu süreçte Bitcoin için 7.800 dolar noktası güçlü direnç noktası haline geldi ve öncü kripto para biriminin bu direnç noktasının üstüne tutunması sonrası fiyattaki beklenen geri çekilmenin görülmemesini sağladı.

Twitter’da @FilbFilb’in takma adını kullan ünlü kripto para analisti, kısa bir süre önce Tether (USDT) ile Bitcoin (BTC) arasındaki korelasyona dikkat çekti. Analiste göre, iki kripto para biriminin arasındaki korelasyon 2018’in Ekim ayından sonra ve aynı yıl Bitcoin’in 15 Aralık’ta 3.135 dolara kadar düşmesinden önce başladı. Bu süre zarfında Bitcoin düşmeye başladığında büyük miktarda USDT yakıldı.

Nisan ayının sonlarına doğruda benzer bir tablo oluştu. Yaklaşık 300 milyon dolarlık USDT basıldı. O dönemde Bitcoin 6.000 dolara yükseldi ve haftalık grafikte daha yüksek seviyelere çıktı.

Analist, basılarak arz edilen Tether miktarının Bitcoin için bir katalizör olduğu görüşünde.

Twitter’daki bir başka analist @100TrillionUSD, son Bitcoin fiyat hareketini ve 200 haftalık hareketli ortalamadaki (MA) artışa vurgu yaparak boğa koşusunun yakın olduğunu gösteren bir tablo paylaştı.

200 haftalık hareketli ortalama (MA) uzun vadeli trendin gücünü gösterdiğinden, bu gösterge Bitcoin yatırımcıları için en değerli göstergelerden biri konumunda. Yeni boğa eğilimleri için bir referans noktası olarak görülen 200 haftalık hareketli ortalama aylık bazda yüzde 5 oranında artmış durumda ve bu da yükselişi işaret ediyor.

1 haftalık grafikte, geçtiğimiz hafta TD Sequential indikatörü satış sinyali verdi. Bu teknik endeks bir yükseliş trendinin devam etmesinin öncesinde bir ila dört hafta sürebilecek bir düşüş öngörüsü verdi.

Bitcoin Fiyat Grafiği 1 Haftalık

Nitekim Bitcoin 7 haftalık hareketli ortalamanın altına düşmediğinden dolayı bu düşüş sinyali doğrulanamadı. Eğer ki olacak olursa, 50 veya 30 haftalık hareketli ortalamada bir düşüş beklenebilir. Bitcoin’in önceki 9.090 dolarlık direncini kırması düşüş eğilimini bitirecek ve daha yüksek seviyelere kapı açacak.

Şu anda Bitcoin 8.200 dolarlık direncin altında ve destek trend çizgisinin üzerinde bulunan bir noktada. Yeterli hacim ile direncin üstündeki bir hareket onu 10.000 dolara götebilir. Ancak desteğin altına bir hareket keskin bir düşüşün başlangıcı olabilir.

Bitcoin’in şu anki işlem seviyesinin önemi nedeniyle 1 günlük grafikte 7.600 ile 8.200 dolar arasında 600 dolarlık bir ticaret dışı bölge bulunuyor. Bir yükseliş ya da düşüş eğilimi tahmininde bulunmadan önce bu ticaret bölgesinin şekillenmesini beklemek akıllıca olacaktır.

Bitcoin omuz-baş-omuz formasyonu

Bununla birlikte, Mayıs ayının ortasından bu yana omuz-baş-omuz formasyonu oluşuyor gibi görünüyor. Sağ omuz halen şekilleniyor, ancak 7.600 dolara oturan boynun altındaki bir kırılma yüzde 18.5’luk bir düşüşe neden olabilir. Sağ omuz 8.200 doların üzerine hareket edecek olursa bu formasyon geçersiz olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner