Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Artık Resmi Para Birimi! El Salvador’da Yasa Yürürlüğe Girdi

Bitcoin (BTC) yasasının ülkenin yasama meclisinden geçmesinden üç ay sonra, Bitcoin şimdi El Salvador'da resmi olarak yasal bir para birimi.

nayib bukule bitcoin resmi para el salvador btc

Bitcoin (BTC) yasasının ülkenin yasama meclisinden geçmesinden üç ay sonra, Bitcoin şimdi El Salvador’da resmi olarak yasal bir para birimi.

Hareket dünyada bir ilki işaret ederken, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele bir tweet’te ülkedeki “bitcoin sürecinin” bir “öğrenme eğrisi” ile geldiğini söyledi. Bukele, “Geçmişin paradigmalarını kırmalıyız” dedi:

“El Salvador birinci dünyaya doğru ilerleme hakkına sahiptir.”

El Salvador’un yasama meclisi 9 Haziran’da yasayı büyük çoğunlukla kabul etti, 62 üye tasarı lehinde oy kullanırken, 19’u karşı çıktı ve üçü çekimser kaldı. Kripto resmi olarak Salı bugün yasal hale geldi. Bitcoin’in kullanımı, 2001’den beri ülke genelinde dolaşımda olan ABD doları ile örtüşüyor. Mallar, hizmetler ve hatta vergiler artık dünyanın en büyük kripto parası kullanılarak ödenebilir. “Her ekonomik enstrüman”, Bitcoin kullanımını yasal bir ödeme şekli olarak kabul etmelidir.

Yasa, bazıları onu anayasaya aykırı olarak nitelendirmekle birlikte, tartışmasız veya muhalefetsiz olmamıştır. Haziran ayında Uluslararası Para Fonu, El Salvador’un hareketinin bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getirdiğini söyledi. Benzer şekilde, JPMorgan, El Salvador ekonomisinin ters rüzgarlarla karşı karşıya kalabileceğini öne sürerek, bir değişim aracı olarak kullanım durumunda potansiyel bir “sınırlamanın” ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Yasanın yürürlüğe girmesinden birkaç saat önce, El Salvador ilk 200 BTC’sini satın aldı ve Bukele, ülkenin brokerlerinin çok daha fazlasını satın alacağını söyledi. Hemen ardından birkaç saat sonra Başkan 200 BTC daha aldıklarını duyurdu:

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kriptosunun fiyatı 24 saatlik bir süre içinde %2,3’ten fazla arttı ve şu anda 52.600 dolar civarında el değiştiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner