Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Arzının %1.3’ü Artık Ethereum’da Tokenize Durumda

Bitcoin'in (BTC) dolaşımdaki arzı, Ethereum'da (ETH) tokenize edilmeye devam ediyor.

wbtc wrapped bitcon

Bitcoin’in (BTC) dolaşımdaki arzı, Ethereum’da (ETH) tokenize edilmeye devam ediyor. En popüler sürüm ise tokenize Bitcoin’in %80’ini oluşturan Wrapped Bitcoin.

Bitcoin’in dolaşımdaki arzının önemli bir yüzdesi artık Ethereum blok zincirinde kullanılmak üzere kilitlendi. The Block’s Data Dashboard’a göre, 240.000 Bitcoin şimdi Ethereum blok zincirinde. Bu, mevcut dolaşımdaki arzının %1.3’ünü (ve Bitcoin’in nihai toplam arzının %1.1’ini) temsil ediyor.

Ekran Resmi 2021 06 08 14.01.03

Tokenize edilmiş Bitcoin miktarı, yılın başından bu yana 100.000 BTC arttı ve hızlı bir şekilde büyüyor. Tokenize etme işlemi, bir miktar Bitcoin’i kilitleyerek ve Ethereum’da eşdeğer sayıda token yayınlayarak çalışır. Bitcoin destekli token’lar, Bitcoin fiyatına sabitlenir ancak DeFi platformlarında ve diğer protokollerde de kullanılabilir. Süreci tersine çevirmek için token’lar yok edilir ve Bitcoin serbest bırakılır.

Token’ların çoğu, Wrapped (sarılmış) Bitcoin’e (WBTC) dönüştürüldü. WBTC, Ethereum’da tokenize edilmiş BTC’lerin %80’ini oluşturur ve bu token’lar tek başına Bitcoin’in dolaşımdaki arzının %1’ini temsil eder.

Bitcoin’in diğer tokenize sürümleri arasında HBTC, renBTC, imBTC, sBTC ve tBTC bulunur. HBTC, kripto borsası Huobi’nin tokenize edilmiş Bitcoin versiyonudur. Diğer dördü, kullanıcıların tokenize edilmiş Bitcoin sürümlerine aktarmalarını ve tekrar geri almalarını sağlayan protokoller aracılığıyla çalıştırılır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner