Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ATH’sinden Bu Yana 12 Gün Geçti, Kripto Para Biriminde Durum Ne?

11 Mayıs 2020'de üçüncü halving gerçekleştiğinde, Bitcoin ve altın arasındaki ilişki vurgulanmıştı.

btc

11 Mayıs 2020’de üçüncü halving gerçekleştiğinde, Bitcoin ve altın arasındaki ilişki vurgulanmıştı. Bugün, Bitcoin’in yeni bir ATH’ye ulaşmasından bu yana geçen 12. gün. Bugün bakıldığı zaman analistlere göre Bitcoin ve Altın ilişkisiz durumda.

Söz konusu korelasyondaki tersine dönme inanılmaz ama burada da tarihsel bir emsal var. Sonuçta bu, 2020 Kasım ayında Bitcoin’in 3 aydan uzun bir süredir sürekli olarak yüksek bir korelasyondan sonra Altın ile ayrıldığı duruma benziyor. Üçüncü yarılanmadan önce korelasyon %27’nin üzerindeydi. Ancak o zamandan beri bir aylık korelasyon sadece %4,5 oranına geriledi. Yeni bir ATH’yi tekrar tekrar deneme girişimlerine rağmen, kısa vadede fiyat, BTC’nin 37.200 dolardan işlem görmesiyle kısıtlı kaldı.

SonuVsGoldCorrelation 1536x998 1

Yatırım Akışlarında Değişiklik

Ethereum’un 24 saat içinde elde ettiği %13,31’lik kazanımlara karşın, Bitcoin yalnızca %1,21 oranında değer kazandı ve bu, yatırım akışlarında daha fazla değişikliğe yol açmış olabilir. 8 Ocak’ta fiyattaki parabolik artışı eşleştirmek için daha fazla yatırımın Bitcoin’e akması gerekiyor. Aktif arz olan spot borsalardaki girişin düşmesi gerekiyor. Şu an itibariyle, 1Y-2Y aktif arz tüm spot borsalarda yüksek ve bu büyük ölçüde madencileri ve perakende trader’ları temsil ediyor.

Bitcoin’i 40.000 doların üzerinde satan HODLers, mevcut fiyat seviyesinde satın alıyor ve 1000 BTC’nin üzerinde bakiyeye sahip adres sayısı, Bitcoin’in en son ATH’sine ulaşmasından bu yana arttı. Şu anda bir geri çekilme ve düzeltme korkusu olsa da, kurumsal satın alma Bitcoin’in kısa vadede borsalarda düşük volatilite dönemlerinde gezinmesine yardımcı olabilir.

Bunu bir düşünün; Grayscale Bitcoin Trust, rapora göre 2020 yılında 1.8 milyar dolardan 17.5 milyar AUM’a yükseldi. Genel olarak, Bitcoin piyasasındaki koşullar son 10 günde değişti ve her değişikliğin, kişinin portföyü için ileride ne olacağı üzerinde bir etkisi oldu. Bitcoin’den uzakta, Ethereum ve piyasanın altcoin’lerine yönelik giderek daha fazla yatırımla birlikte, altcoin sezonu yeni başlamış olabilir.

Şimdi, bunun kısa vadede fiyat üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, Grayscale ve MicroStrategy gibi kurumlar, varlıklarına daha fazla Bitcoin ekliyor ve bu, uzun vadede trader’ların korkularını hafifletebilir. Dahası, bu aynı zamanda fiyatı artırabilir ve Bitcoin, grafiklerde fiyat yükselişi devam etmeden önce kısa vadede zirveye çıkabilir.

IMG 3795 2 1536x405 1

Son olarak, Bitcoin’e olan açık ilgi büyük ölçüde aynı kaldı, ancak Bitcoin Vadeli İşlemleri ticaretinde hacim düştü. Ayrıca, 200 günlük hareketli ortalamanın da yakalanması biraz zaman alabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner