Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Balinaları Kripto Para Piyasasını Uyardı

Bazı Bitcoin balinaları ABD Adalet Bakanlığı'nın kripto para piyasalarında yeni bir uygulama düzenlemesi yapmak istemesinin uzun vadeli olumsuz etkileri olabileceğini söylüyor.

Bitcoin BTC Balinalari Kripto Para Piyasasini Uyardi

Bazı Bitcoin balinaları ABD Adalet Bakanlığı’nın kripto para piyasalarında yeni bir uygulama düzenlemesi yapmak istemesinin uzun vadeli olumsuz etkileri olabileceğini söylüyor.

“Kripto Para Uygulama Çerçevesi” başlıklı yeni bir belge; kripto para birimi dolandırıcılığı, kara para aklamak veya terörizmi finanse etmek için kullanan kişilerle savaşmak için birden fazla ABD kurumunun nasıl birlikte çalıştığını açıklıyor.

DOJ’un mevcut yasaları nasıl uyguladığını tanımlamayı amaçlayan çerçeve, ajansın ABD düzenlemelerini ihlal eden hizmet sağlayıcıları ve diğer kuruluşları incelemek için sağlam ve genişleyen yetkiye sahip olduğunu iddia etmektedir. Çerçeve ayrıca, DOJ’nin “ABD’de bulunmasalar bile” ABD yasalarını ihlal eden sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP’ler) peşine düşme gücüne sahip olduğunu belirtiyor.

Rapor, DOJ’nin Monero gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerinin kullanımını “yüksek riskli bir aktivite” olarak gördüğünü ve kripto para karıştırıcılarının kara para aklama önleme prosedürleri konusunda potansiyel olarak tehlikeli hizmetler olarak gösteriyor.

“DOJ tarafından yayınlanan rapor, dürüst olmak gerekirse, genel olarak kripto para piyasaları için iyi değil.”

Raporda Monero (XMR), Dash (DASH) ve Zcash (ZEC) gibi ‘anonimliği artırılmış kripto para birimlerinin (AEC)’ olası suç davranışları gösterge olarak kırmızı işaretlenmişti.

Gizliliği artıran hizmetlere veya karıştırıcılar gibi araçlara yönelik tam bir saldırı (Bitcoin veya diğer kriptolar için) ifade ediliyor. Gerekçe ise “sanal para hırsızlığının kara para aklayan kişiler tarafından sıklıkla kullanılması” dır.

“Beklendiği gibi, kripto para birimlerinin şeytani doğasını (gerçek terörist faaliyetlerle gerçek dünya bağlantısı gibi) gösterecek sağlam kanıtlar açısından pek bir şey yok. Ancak bu yine de raporun geleceğe dair uzak tahminler çizmesini engellemiyor.”

DoJ ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun kripto para birimi borsası BitMEX’e karşı yaptığı son suçlamalar, ABD düzenleyicilerinden ve kanun uygulayıcı kurumlardan ne geleceği konusunda bir ipucu verebilir.

RAND şirketinin kapsamlı bir 2019 raporuna göre, teröristlerin kripto para birimi kullandığını gösteren çok az kanıt var, ancak araştırmacılar teknoloji geliştikçe bunun değişebileceğini söylüyor.

“Terör örgütleri tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesine veya bunu yapma motivasyonuna dair çok az güncel kanıt görüyoruz ancak bu, kripto para birimi Teknolojisi ilerledikçe değişebilir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner