Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Balinalarının Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

Bitcoin (BTC) son haftalarda geleneksel finans piyasalarından ilişkisi kesmesi ile birlikte, istikrarlı bir yükseliş trendine girdi.

bitcoin balina sayisinda artis

Bitcoin (BTC) son haftalarda geleneksel finans piyasalarından ilişkisi kesmesi ile birlikte, istikrarlı bir yükseliş trendine girdi. Pazar günü 13.000 dolar seviyesinin üzerinde kapanış yapan lider kripto para birimi, 2018 yılının başından bu yana en yüksek ikinci haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Bitcoin’in fiyatının yükselmesi ile birlikte Bitcoin balinalarının sayısı da yükseldi. Araştırma firması Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, BTC balinalarının sayısı, bu zamana kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. En az 1.000 BTC’ye sahip adres sayısı, 2016 yılının Eylül ayında görülen en yüksek seviye 2.231’i geride bıraktı.

Yalnızca geçtiğimiz hafta içerisinde BTC balinalarının sayısı %2.6 oranında artış yaşadı. Benzer şekilde piyasa değeri bakımından lider konumda olan Bitcoin’in fiyatı da %14 arttı. Yükselen ivme, PayPal’ın kendi ödeme sistemlerine arasına Bitcoin’i de ekleyeceğini açıklamasından sonra başladı. Milyonlarca kullanıcıya sahip ödeme devi PayPal’ın böyle bir hamle atması, kripto para piyasalarında büyük ses getirdi.

BTC Balina Nüfusu Neden Yükseliyor?

Kripto para topluluğunda balina terimi, ellerinde büyük miktarlarda BTC tutan ve piyasayı her iki yönde de hareket ettime yeteceğine sahip yatırımcılarını tanımlamak için kullanılır.

Kripto para analisti Willy Woo, balina adreslerinin sayısındaki artışın sebebi olarak ise, yüksek net değere sahip bireylerin ve fonların, özellikle pandemi döneminde Bitcoin’i bir değer deposu olarak görmeye başlaması olduğunu belirtti.

Nitekim, halka açık birçok şirket ve büyük miktarda varlıklara sahip bireysel yatırımcılar, özellikle son aylarda kripto para piyasasına büyük ilgi duymaya başladı.Wall Street’ten Paul Tudor Jones, BTC yatırımını Mayıs ayında açıklayarak, açık açık yatırım yaptığını açıklayan ilk kişi oldu. O zamandan beri birçok şirket, yatırım tercihlerini Bitcoin’den yana kullandılar ve büyük yatırımcılardaki bu eğilim daha yeni başlıyor gibi görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner