Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Dijital Emtia Ticareti Çağını Başlatabilecek mi?

Bitcoin (BTC) zaman zaman birçok yatırımcı tarafından güvenli liman olarak kullanılıyor fakat küresel çaptaki genel algı hala güvenli limanın değerli metal altın olduğu yönünde.

bitcoin altından daha mı avantajlı

Bitcoin (BTC) zaman zaman birçok yatırımcı tarafından güvenli liman olarak kullanılıyor fakat küresel çaptaki genel algı hala güvenli limanın değerli metal altın olduğu yönünde.

Altının onsu geçtiğimiz yıl içinde başlayan yükseliş trendini sürdürerek son 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve 1600 doların üzerinde işlem görmeye başladı. Çöken borsalar, jeopolitik gelişmeler, gerilimler yüzünden riskten uzak durmak isteyen yatırımcıların ilk tercihi şüphesiz altın oldu.

Riskli yatırımdan uzak durmayı seçen yatırımcılar için Bitcoin ise halen geçerli güveni kazanabilmiş değil. En büyük kripto para özellikle istikrarsızlık dönemlerindeki ani düşüşleri sebebiyle altın kadar rağbet görmüyor. Tüm bunların yanısıra, verilere baktığımızda, altın geçtiğimiz yıl yüzde 15 son 6 ay içerisinde ise yüzde 7’lik bir değer artışı yaşandı. Bitcoin ise son 12 ay içerisinde yüzde 100’e yakın değer artışı ile yatırımcısının yüzünü güldürdü. Yazım itibari ile altının onsu 1.643 dolardan işlem görürken, Bitcoin 9.674 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altının en büyük avantajı fiziksel bir varlık ve borsa yatırım fonlarında işlem görüyor olması. Bitcoin için ise özellikle ABD’de borsa yatırım fonlarında işlem göremiyor ve yakın zaman içinde böyle bir gelişmenin yaşanması beklenmese de uzak olmayan bir gelecekte SEC’in Bitcoin borsa yatırım fonlarına onay vereceği düşünülüyor.

Vadeli işlemler, opsiyonlar ve Avrupa borsalarında işlem gören bazı türev ürünlerle Bitcoin’in kullanım oranı büyük oranda arttı. Fiziksel olarak Bitcoin depolama konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmuyor ve bu fırsat hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar tarafından kullanılabilir.

Şimdilik, dijital varlık ticareti ana akım olmaya yakın bir noktada değil. Bakkt vadeli işlemler borsası, BTC vadeli işlemleri için en büyük piyasa konumunda. Spot piyasalar ve OTC piyasaları bu tür işlemlerin büyük ölçüde düzensiz ve küçük ölçekli olduğu kripto para biriminin ilk günlerinin mirası üzerine inşa edilmiş durumda. Şu anda borsalar büyüyor ancak piyasayı regüle etme ve kötü oyuncuları ve riskli ticaret hareketlerini izleme yaklaşımı konusunda bir fikir birliği sağlanabilmiş değil. Bu da Bitcoin ticaretinin küçük ölçekte sıkışıp kalmasına neden oluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner