Yükleniyor...

Ethereum (ETH) 2.0 Güncellemesine İlişkin Son Bilgiler Paylaşıldı

Ethereum (ETH) 2.

Ethereum ETH Ether 3

Ethereum (ETH) 2.0 güncellemesi için heyecanlı bekleyiş devam ederken ConsenSys’de çalışan uzman araştırmacı Ben Edginton, güncellemeye ilişkin kapsamlı bir yazı kaleme aldı.

Edginton, Ethereum ekibinin Ethereum 2.0’ın geliştirmelerinin tamamlanması ve kısa sürede yayınlanması için uzun süredir çalıştıklarını, güncelleme için şu anda 41.686 doğrulayıcı ve 300.000 den fazla sistem ile çalışan Prysm testnet’in sorunsuz bir şekilde ilerleyişini sürdürdüğünü aktardı. Dahası, Edginton, büyük Lighthouse testnet’inin bir sonraki versiyonunun halka açıklanmasına da değindi.

Geliştirici, Quilt ekibinin PoS-Ethereum’un üzerinde çalışmalarına devam ettiğini ve 2. Aşama’nın sharding tasarımını gösteren bir görsel paylaştı. Görselin en heyecan verici tarafı, Vitalik Buterin’in Ethereum’un ‘işletim sistemi’ fikirlerinden türetilen, sharding’ler arasında işbirliğini sağlayacak ‘yürütme ortamları’. Bu kavramla tüm Blockchain’in bütünlüğü garanti ediliyor.

Ethereum Shard

Yürütme ortamları, sharding’leri birbirine geçirmeyi amaçlamaktadır. Konsepte göre, yürütme ortamları (veya Enerji Verimliliği) ayrıca sharding’lerin aktarımı sırasında herhangi bir ETH sızıntısını da önleyecek.

Son olarak Edgington, Ethereum 2.0 gelişiminin farklı aşamaları için açıklamalı tanımlamaları yaptı. İlk defa ETH2 aşaması olan Beacon Chain için bu açıklamayı yapan Edgington’ın yazısı gelecekte ağın öğelerinin bolluğunu çok ayrıntılı bir şekilde ortaya koyuyor. Geliştirici, ayrıca PegaSys’de üzerinde çalıştığı yeni Java ile yazılmış istemcinin Teku olarak adlandırılacağını açıkladı.

Daha önce de paylaştığımız gibi, Ethereum 2.0’ın 2020 yılının ortasına doğru yayınlanması planlanıyor. Ethereum ekibi tüm testleri tamamladıktan yaklaşık 3 ay sonra yeni sürümü piyasa sürme planı yapıyor. Kullanıcıların yeni sürümün yayınlanması sonrası herhangi bir işlem yapmaları gerekmeyecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner