Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Direnişi Devam Ediyor, Analistler Ne Söylüyor?

Trilyon dolarlık varlık yöneticisi Fidelity, popüler olduğu kadar tartışmalı bir Bitcoin fiyat modelini inceliyor.

Bitcoin BTC Direnisi Devam Ediyor Analistler Ne Soyluyor

Trilyon dolarlık varlık yöneticisi Fidelity, popüler olduğu kadar tartışmalı bir Bitcoin fiyat modelini inceliyor.

Fidelity Digital Assets’in yakın tarihli bir raporu, dolaşımdaki bir emtia miktarını yılda çıkarılan miktara bölen stok-akış oranını analiz ediyor.

Kripto para analisti PlanB, bir varlığın fiyatı ile S2F oranı arasındaki korelasyonu kullanarak; Bitcoin’in değerinin 2029 yılına kadar 1 milyon dolara yükseleceğini tahmin etti.

Tartışmalı Bir Model

Stok-akış oranının Bitcoin’in gidişatını tahmin etmenin doğru bir yolu olup olmadığı konusunda şiddetli bir tartışma olsa da Fidelity, modelin kıt varlıkları analiz etmek için güvenilir bir araç olduğunu söylüyor. PlanB tarihsel olarak, metriğin belirli bir metanın başarılı bir değer deposu haline gelip gelmeyeceğini anlamanın bir yolu olduğunu söylüyor.

“Mevcut arza göre düşük üretim oranı nedeniyle ikiye katlanması zor olan bir stoğu olan mallar, tarihsel olarak üstün değer depoları olarak hizmet etmişlerdir. Bu tür ürünler, büyük ölçüde yatırım amaçlı ve bazen de endüstriyel kullanımlar için kullanılmaktadır. Öte yandan, arzda büyük artışlara yatkın olan tüketim malları, değer depolamada daha az etkilidir.

Saifedean Ammous, Bitcoin’i yatırım ve tüketim için kullanılan emtialarla karşılaştırmak için stoktan akışa uyarladı ve metriğin kullanımı o zamandan beri genişledi ve hatta orana dayalı modellere yol açtı. Çağlar boyunca en dirençli değer deposu olan altın, en yüksek stok-akış oranına sahipken, onu Bitcoin (bugün) ve gümüş izliyor. Son yarılanmanın (Mayıs 2020) ardından, altın ve Bitcoin oranı arasındaki boşluk sıkıştırıldı. Bitcoin’in hisse senedi akışı, bir sonraki yarılanmanın (2024) ardından altının stokunu gölgede bırakacak.”

Grayscale, Fidelity’nin yüksek S2F oranlarına sahip emtiaların tipik olarak yatırımcılar tarafından arandığına dair değerlendirmesini yansıtıyor. Yatırım devi, bir varlığın fiyatı ile S2F oranı arasındaki pozitif korelasyonu göstermek için Bitcoin’i izliyor.

“Bitcoin, altın ve gümüş gibi yüksek stok akış oranlarına sahip emtialar tarihsel olarak değer depoları olarak kullanılmıştır. Bu model gelecekteki bir fiyatı tahmin etmek için Bitcoin’in fiyat ve hisse senedi akışı arasındaki tarihsel ilişkisini kullanan popüler bir modeli gösteriyor.”

Ancak Grayscale, S2F fiyat modelinin varlığın değerinde bir artışı garanti etmediğine dikkat çekiyor.

“Fiyatın bu stok-akış modelini yüksek korelasyonla izlediği doğru olsa da, ilişki sahte olabilir ve fiyat takdiri için gerekli talebi hesaba katmaz.”

Analistler Ne Söylüyor?

Kripto analisti Josh Rager, en büyük kripto varlığı için daha fazla dezavantaj bekliyor. AnalistBTC 10.000 dolar altında geri çekilme beklediğini belirtti. Ancak Rager, bir numaralı kripto para biriminin %30 düzeltme görme eğiliminde olduğunu açıkladığı için geri çekilmeden rahatsız olmadığını söylüyor.

Fiyat 11 bin 100 dolar seviyesini tekrar ziyaret etti ve 100 saatlik basit hareketli ortalamanın oldukça altına düştü. Usta analist Aayush Jindal’a göre BTC / USD paritesinin saatlik grafiğinde 11 bin 400 dolara yakın direnç gösteren önemli bir düşüş eğilimi çizgisi var. Paritenin pozitif bölgeye geçmesi için 11 bin 400 dolar ve 11 bin 500 dolar direnç seviyelerini kırması gerekiyor.

Bitcoin Fiyatında Düşüş Göstergesi

Bitcoin fiyatı, ABD doları karşısında 11 bin 800 dolar ve 12 bin dolar seviyelerinin üzerinde devam etmek için mücadele etti. Sonuç olarak, BTC keskin bir şekilde düştü ve 11 bin 650 dolarlık destek bölgesini aşağı yönlü kırdı.

BTC, 11 bin 550 dolarlık destek seviyesinde hız kazandı. Hatta 11 bin 200 dolarlık desteği de kırdı ve 11 bin 122 dolara gerileyerek haftalık yeni bir düşük seviyeye kadar işlem gördü. BTC, düşüşe rağmen sonrasında ufak bir yükseliş yaşayarak gün içerisinde 11 bin 370 seviyesini gördü.

Haberin yazımı itibariyle Bitcoin (BTC) fiyatı BTC/dolar paritesinde 11.452 dolar seviyesindedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner