Yükleniyor...

Bitcoin (BTC), Dördüncü Çağına Başlıyor

Bitcoin’de (BTC), kripto para birimi topluluğunda muhtemelen 2020'nin en çok beklenen olayı olan üçüncü halving etkinliğini gerçekleşti.

bitcoin halving

Bitcoin’de (BTC), kripto para birimi topluluğunda muhtemelen 2020’nin en çok beklenen olayı olan üçüncü halving etkinliğini gerçekleşti. Şu andan itibaren, 2024’te gerçekleşmesi beklenen dördüncü yarılanma etkinliğine kadar bin 367 gün kaldı. Satoshi’nin dehasına göre kripto para biriminin günlük arzını yarıya indiren bu önceden programlanmış teknik etkinlik her 210 bin bloktan sonra gerçekleşiyor.

Şu andan itibaren, Bitcoin madencileri her çözülen blok başına sadece 6.25 BTC alacak. Bu, bir kripto para biriminin üretim maliyetini 14 bin dolara çıkardı. Glassnode‘e göre, Bitcoin ağı son yarılanmasından bu yana muazzam bir büyümeye tanık oldu. Örneğin, en az 0.1 BTC’ye sahip adreslerin sayısı yüzde 142 arttı. Bu arada, Bitcoin’in hashrate’i 2016’dan bu yana şaşırtıcı bir şekilde yüzde 8,741 oldu.

Voltalite Geri Dönüyor

8 Mayıs’taki 10 bin dolarlık ralliye rağmen, BTC fiyatı son güne göre yüzde üçten fazla düştü. 2016’da yaşanan halving etkinliğinden sonra, Bitcoin 2017’nin sonlarında mevcut tüm zamanların en yüksek değeri olan yaklaşık 20 bin ulaştığında çok konuşuldu. Bunu iki yıldan fazla süren bir ayı piyasası izledi. Üçüncü yarıdan sadece iki ay önce, BTC bugüne kadarki en büyük üçüncü kazasını yaşadı.

Elbette, halving’i çevreleyen en büyük tartışma, önde gelen kripto para biriminin fiyatı üzerindeki etkisidir. Bazı analistler altı haneli fiyatlar beklerken, bazıları da etkinliğin zaten fiyatlandırıldığına inanıyor. Tüccarlar, tüm gün boyunca en yüksek seviyelere ulaşma şansının çok düşük olduğunu düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner