Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatı 10.000 Dolara Yaklaşırken: Önümüzdeki Hafta için 2 Senaryo

Hafta içinde Bitcoin (BTC) ayılarının geri dönmek için hamle yaptıklarına tanık olundu.

Bitcoin BTC Fiyat Analizi

Hafta içinde Bitcoin (BTC) ayılarının geri dönmek için hamle yaptıklarına tanık olundu. Öte yandan bu düşüşün sadece Bitcoin (BTC) fiyatının yeni zirvelere yükselmesi için gereken uzun soluklu bir düzeltmeden ibaret olduğunu söyleyenler var. Peki gelecekte, özellikle de önümüzdeki hafta Bitcoin’in (BTC) fiyatını neler bekliyor?

Bitcoin Fiyatı için Düşüş Senaryosu

Bitcoin Fiyatı için Düşüş Senaryosu

19 Şubat Çarşamba günü boğalar, Bitcoin’in tek bir saatlik mumda yaklaşık yüzde 10 oranında düşmesinden dolayı yıkıcı bir darbe aldılar. Yukarıdaki grafikte görülebileceği gibi, bu kanalda daha önce iki mum geçersiz kaldı ve hem long hem de short’ları tamamen rekt bırakacak şekilde tasarlanmış balina hareketi gibi görünüyor.

Bu, Bitcoin’in azalan bir kanalın ön aşamasında kalmasına sebep oluyor. Bu sebeple en büyük kripto para önümüzdeki 2-3 hafta içinde 7 bin 500 dolara kadar düşebilir. Bu yüzden şu anda Bitcoin’in yükseliş trendine geri dönebilmesi için bu kanaldan çıkması gerekiyor.

Kanaldan çıkmak için direnç 9 bin 900 dolar (şu anki fiyat) ve destek 8 bin 950 dolar. Peki, düşen kanal kırılacak olursa ne olur?

Bitcoin Fiyatı için Yükseliş Senaryosu

Bitcoin Fiyatı için Yükseliş Senaryosu

Çarşamba günü bizi 9 bin 250 dolar civarına götüren en düşük seviye sebebiyle ilk direncin 9 bin 500 dolar, sonraki dirençlerin ise sırasıyla 10 bin 300 dolar ve 11 85 dolar olduğu yükselen kanal oluşumu yükseliş trendinin devam etmesi için oldukça önemli.

CME’nin can sıkıcı bir şekilde Cuma gününü 9 bin 740 dolardan kapatması göz önüne alındığında, her iki kanalda da önümüzdeki hafta oluşan boşlukların doldurulma ihtimali oldukça yüksek. Bu sebeple bazı temel göstergelere bakmak Bitcoin’in fiyatından ne beklenebileceği ve ne bulunabileceği hakkında fikir verebilir.

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Göstergesi Nötr

Bitcoin RSI

Göreceli Güç Endeksi (RSI) Göstergesi günlük 56.07’lik bir değer ile oldukça nötr. Bununla birlikte, Bitcoin’de elden çıkarmaya (selloff) öncülük eden günlerde aşırı alım yapıldığını gösterdi.

Bitcoin, 20 Şubat’ta 50.16 seviyesinden bir sıçrama yaptı ve rotasını değiştirerek aşırı satım aralığından aşırı alıma kaydırdı. Fakat, bunu söylemek için henüz çok erken. Şu anda her iki yönde de hareket gelebilir ve RSI’nin haftalık görünümü hemen hemen aynı olması sebebiyle buradan önemli bir çıkarımda bulunmak oldukça güç.

MACD Yükseliş Trendinin İlk Belirtilerini Gösteriyor

MACD Bitcoin

Hareketli Ortalama Yakınsama-Iraksama (MACD) göstergesi yavaş yavaş küçülmeye, sıkışmaya başladı. Bu, düşüş trendinden yükseliş trendine geçildiğini gösteren ilk işaret.

Yukarıdaki grafikteki soluk pembe mumdan da sıkışma görülebilir. Bu aynı zamanda bir ölçüde düşüş olarak da yorumlanabilir fakat haftalık MACD hala tam yükseliş trendinde ve bir haftalık grafikte MACD yükselişe geçtiğinde Bitcoin’in fiyatı geçmişte tipik olarak birkaç aylık fiyat artışı kaydetti ve sadece bir aydır yükseliş trendinde olunduğunu unutmamak gerekiyor.

Madencilik Zorluğu Düşüyor

Bitcoin Madencilik Zorluğu

Önümüzdeki hafta, madencilik zorluğu bu yıl beklenen ilk düşüşünü kaydedecek ve düşüşün oranı yüzde 1 civarında olacak. Fiyatın zorluk arttıkça arttığı göz önüne alındığında, önümüzdeki hafta yükseliş ya da düşüş trendinin yaşanmayacağı, fiyatın yatay trendde hareket ettiği bir hafta olacağını söylenebilir.

Özetle

Bitcoin fiyatı için önümüzdeki haftanın oldukça nötr geçeceği görülüyor; 9 bin 500 dolarda destek bulunamayacak olursa bir sonraki destek seviyesinin 8 bin 950 dolar olduğu düşüş senaryosu, 9 bin 500 doların destek görevi görmesi durumundaysa boğa trendinin devam ettiğini varsaymak için 9 bin 900 doların üzerinde günlük kapanışın aranacağı yükseliş senaryosu dikkate alınabilir. Yükselişte ilk kilit seviye 10 bin 300 dolar, ikinci kilit seviye ise 10 bin 85 dolar olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner