Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatı Düşmeye Devam Edecek mi? İşte Verilerin Söyledikleri

Bitcoin'in son fiyat düşüşü, grafiklerin de işaret ettiği gibi ani olmadı.

bitcoin btc fiyati dusmeye devam edecek mi iste verilerin soyledikleri

Bitcoin’in son fiyat düşüşü, grafiklerin de işaret ettiği gibi ani olmadı. Aslında Bitcoin fiyatı 50.000 doları aştıktan sonra, zincir içi analiz, korku ve açgözlülük endeksi, oynaklık ve ağ momentumu dahil olmak üzere bazı ölçümler düşüşe işaret etmişti.

Bitcoin fiyatı için en kritik ölçümlerden biri madencilerin faaliyetidir ve bu faaliyetler yakın zamanda Bitcoin fiyatının daha da düşeceğini ima ediyor. Bitcoin madencileri, neredeyse her piyasa döngüsünde en çok satanlardır. Bu nedenle, tutarlı bir sayıda Bitcoin satışı gerçekleştirirler. Madencilik havuzlarından ve bireysel madenci cüzdanlarından gelen Bitcoin’ler, neredeyse her piyasa döngüsünde spot borsalara gelerek likidite yaratır. Ek olarak, Bitcoin’in piyasa döngüsündeki bu kritik konum, madencilerin zincir üzerindeki davranışını bu tür sinyaller elde etmek için ideal hale getirir.

bitcoin btc fiyati dusmeye devam edecek mi iste verilerin soyledikleri 1

CoinMetrics’in yukarıdaki grafiği, geçmişte spot ve türev borsalarında madenci çıkışlarındaki değişiklikleri vurguluyor. Bitcoin fiyatındaki düşüşten hemen önce, borsalara madenci girişleri zirveye veya yerel zirveye ulaştı.

Son durumda bu, 37.000’e ulaştı. Çok geçmeden Bitcoin, 47.000 dolar seviyesinde işlem görmeye başladı. Bununla birlikte, borsalardaki Bitcoin net akışları daha da artarsa, fiyatta daha fazla düşüş yaşanabilir. Başka bir kritik ölçüm olarak kabul edilen Bitcoin MPI, 21 Şubat’ta 3.5’ten 1.94’e düşmüştü.

bitcoin btc fiyati dusmeye devam edecek mi iste verilerin soyledikleri 2

Madencinin pozisyon endeksi yani MPI 2’den büyük olduğunda, madenciler satış yaptığı için yüksek satış baskısı vardır. MPI değeri yayın saati itibariyle 1.94 değeri ile 2’ye yakın olduğundan, satış baskısının düşmesine rağmen madencilerin hala satış yaptığı sonucuna varılabilir.

Son olarak büyük madenci girişleri, önde gelen borsaların yanı sıra özellikle Binance ve Huobi’yi etkilemiş görünüyor. Binance’e Bitcoin girişleri hala listenin üst sıralarında yer alıyor.

bitcoin btc fiyati dusmeye devam edecek mi iste verilerin soyledikleri 3

Binance’e olan Bitcoin girişleri, Bitcoin 47.000 dolara düştükten sonra da artmaya devam ettiğinden, hala fiyatta bir düzeltme yaşanması ihtimali bulunuyor. Girişler düştüğünde ise, kısa vadede satış baskısında düşüş yaşanacağına ve fiyat istikrarına işaret edecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner