Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düştü: BitMEX, ABD ve Olası Sebepler!

Bitcoin (BTC) Kasım ayında sevenlerine felaket yaşatmaya devam ediyor.

Bitcoin btc

Bitcoin (BTC) Kasım ayında sevenlerine felaket yaşatmaya devam ediyor. Mayıs ayından beri görülmeyen seviyelere bir çırpıda ulaşması piyasada panik havası oluşturdu. Yatırımcılar güçlü Bitcoin’in arkasında altcoin sezonunu beklerken tekrar ayı sezonu ile yüz yüze kaldı. Ancak yatırımcılara küçük bir teselli olması açısından düşüşün nedenlerini araştırdık. İşte Bitcoin kazasısın olası 4 nedeni.

1. Piyasa Üzerine BitMEX Baskısı

Piyasaya bağlı olarak kar eden şirketlerden biri de BitMEX’tir. Vadeli işlem borsasında tasfiye edilen pozisyonlar, BitMEX’te doğrudan piyasaya geri dönmesi için hiçbir özelliği olmayan büyük ücretlerin alınmasına yol açmaktadır. Analist Alex Krueger’e göre, BitMEX şu anda toplam madenci ihracının %7’sine kadar büyük bir ücret talep ediyor. Bunun büyük bir yüzdesi ise pazara geri satılıyor.

Bu nedenle, BitMEX üzerinden Bitcoin’e yüksek kaldıraçlı bahis kabul edenler, sadece kendilerini Rekt’e düşme ihtimali ile bırakmıyorlar, ayrıca tüm pazara potansiyel olarak zarar veriyorlar. Bu yüzden maalesef, BitMEX’te hacim eksikliğinin olması piyasa için iyi anlama gelmiyor.

Bitcoin BTC

2. 7.000 Dolara Düşen Bitcoin Güven Sarstı

Bitcoin’in fiyatında önemli bir düşüş olduğunda, örneğin hafta sonu arifesinde 7 bin dolara kadar gerilemede olduğu gibi, birçok yatırımcının güvenini zedeliyor. Daha fazla kayıp hakkında endişe duydukları zaman, gemiden atlayarak varlıklardaki düşüşü hızlandırıyorlar.

Bu, ‘zayıf ellerin titremesi’, uzun vadeli HODLers veya Bitcoin varlıklarını arttırmak isteyenler için büyük bir endişe oluşturmuyor. Ne de olsa, bazı acemilerin yüksekten almaları ve düşükten satmaları gerekiyor, böylece tecrübeliler daha çok kazanıyor.

3. Bitcoin Makro Değişkenliklere Her Zaman Cevap Vermiyor

ABD Federal Rezerv’in (Fed) devam eden nicel gevşeme politikasının Bitcoin için boğa olması bekleniyordu. Ancak bu söylentiler şu ana kadar tam olarak onaylanmadı. Ne yazık ki, Bitcoin her zaman bu tür makro değişkenliklere cevap vermiyor. Analist Alex Krueger bu konuya şöyle dikkat çekiyor:

Bu öyle bir Likit/bölünmüş pazar ki, yeni alıcıların toplu girişinin olmaması durumunda, birkaç çeşitli eylemler gidiş yönünü belirleyebilir. Mikro, makro değil.

4. Bitcoin Halving Öncesi Stoklama

Azınlığın eylemlerinden kolayca etkilenen bir pazarda, Bitcoin balinalarının halving öncesi stok yapmak için fiyat üzerinde aşağı yönlü baskı yapma olasılıkları küçümsenemez. Genel görüş, bunun fiyatlarda önemli (ve belki de kalıcı) bir artışa yol açacağı ve bu nedenle bundan önce mümkün olduğu kadar BTC tutmanın makul olacağı yönündedir. Tabii ki, bu sadece balinalar için geçerli değil.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner