Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Düşüşün Gerçek Nedeni Ne?

Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saatte yüzde 10'dan fazla düşerek gün içi en düşük seviye olan 8.

Bitcoin Fiyatı 1

Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saatte yüzde 10’dan fazla düşerek gün içi en düşük seviye olan 8.169 dolara kadar geriledi. En büyük kripto para yazım sırasında ise 8.334 dolardan işlem görüyor. Fiyattaki son çöküşle bir saat gibi bir sürede 92 milyon dolarlık long pozisyon tasfiye edildi.

Analistler, yatırımcıları dumura uğratan düşüşün arkasındaki gerçek sebebi sorgulamaya başladılar ki karşılarına yine yeniden PlusToken ponzi şeması çıktı.

PlusToken Dolandırıcıları Ellerindeki BTC’leri Satıyor

Tarihteki en büyük kripto para dolandırıcılığının başındaki kötü aktörler, fiyat çöküşünün yaşanmasından bir gün önce 13000 BTC’yi küçük parçalara bölerek bilinmeyen birçok cüzdana transfer etti.

Trader Kevin Svenson’a göre, son satışlar tipik balina satışlarına benzemiyor ve PlusToken dolandırıcıları Bitcoin’in her yükseliş hareketini baskılamaya çalışıyor.

Trader’ın da işaret ettiği gibi, gerçekten de Bitfinex borsasında sadece birkaç dakika içinde açılan çok sayıdaki büyük satış emri dikkat oldukça dikkat çekici.

Primitive Ventures’den Dovey Wan ise PlusToken’i kripto para piyasası üzerinde durmaya devam eden ‘Damocles’in kılıcı’ olarak tanımlıyor.

PlusToken dolandırıcılarının kripto para piyasasının karanlık bir tünele sokma fikri tuhaf gelse de böyle bir plan içinde oldukları Aralık ayında Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından kanıtlandı. Dolandırıcılar 2019’un ikinci yarısında ellerindeki 3 milyar dolarlık kripto paralarla piyasaları adeta silkelemeye başladılar.

Dolandırıcıların oluşturduğu satış baskısının yanında ellerindeki kripto paraların büyüklüğü yatırımcı tarafında da büyük korkuya sebep oluyor. Bu korku, Çin polisinin PlusToken dolandırıcılarına yönelik gerçekleştirdiği operasyondan hemen sonra Bitcoin’in 2019’da zirve yapmasıyla da kanıtlandı.

Chainalysis, PlusToken dolandırıcılarının elinde 20000’den fazla BTC’nin bulunduğunu tahmin ediyor. Öte yandan dolandırıcıların ellerindeki BTC’lerin tamamını satana kadar bu kabusun sürmesi bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner